رادیو مجازی اتاق ایران - 10 آذر 1401

بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت

فقط 19 درصد از واحدهای صنفی، تولیدی هستند

جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که تا پایان تیر امسال بیش از دو میلیون و ۴۳۹ هزار واحد صنفی در کشور فعال بوده‌اند که تنها حدود ۱۹ درصد آن‌ها تولیدی هستند.

21 مهر 1401
کد خبر : 44105
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک
جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که تا پایان تیر امسال بیش از دو میلیون و ۴۳۹ هزار واحد صنفی در کشور فعال بوده‌اند که تنها حدود ۱۹ درصد آن‌ها تولیدی هستند.

عکس: تسنیم، امین آهویی

بر اساس آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان تیر امسال در مجموع بیش از دو میلیون و ۴۳۹ هزار واحد صنفی در کشور فعال است که تقریبا نصف آن‌ها، یعنی بیش از یک میلیون و ۱۹۱ هزار واحد، در بخش توزیعی کار می‌کنند.

از نیمه باقی‌مانده، حدود ۴۶۰ هزار واحد، یعنی ۱۸.۸ درصد، در بخش تولید، ۳۹۰ هزار، یعنی ۱۶ درصد در بخش خدمات فنی و ۳۹۶ هزار، یعنی ۱۶.۳ در بخش خدمات فعال هستند.

در میان استان‌ها، تهران میزبان بیشترین واحد صنفی است که ۳۱۰ هزار و ۷۶۱ واحد را در خود جای داده است و کهگیلویه و بویر احمد با ۲۴ هزار و ۶۰۷ واحد صنفی، کمترین واحد را به خود اختصاص داده است.

همچنین تهران با داشتن بیش از ۶۶ هزار و کهگیلویه و بویر احمد با داشتن ۳۲۹۰ واحد صنفی تولیدی،  بیشترین و کمترین صنف تولیدی را به خود اختصاص داده است.

طبق گفته‌های عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، شیوه کسب و کار در ایران و کشورهای توسعه  یافته متفاوت و در نتیجه وضعیت سرانه واحدهای صنفی نیز متفاوت است؛ به طوری که در ایران به ازای هر واحد صنفی ۲۷ تا ۲۸ نفر مراجعه می‌کنند، اما این رقم در کشورهای توسعه یافته ۱۷۰ تا ۱۸۰ و متوسط در دنیا ۱۰۰ نفر است. اما تعداد زیاد اصناف منجر به کاهش درآمد آن‌ها می‌شود و به نفع خودشان هم نیست و علت آن مشکلاتی است که در حوزه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در بخش صنعت و کشاورزی وجود دارد.

موضوعات :
در همین رابطه