رادیو مجازی اتاق ایران - 10 آذر 1401

تبادل برق با ترکیه شروع شد

سخنگوی صنعت برق از شروع تبادل برق با ترکیه خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳.۵ روز برق را از این کشور دریافت و ۳.۵ روز صادر می‌کنیم.

02 آذر 1401
کد خبر : 44710
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

سخنگوی صنعت برق با اعلام این خبر که تبادل برق با ترکیه شروع شده، تصریح کرد: در حال حاضر ۶۰۰ مگاوات را به طور ازمایشی وارد تبادل کردیم و با اخرین فناوری روز دنیا به صورت یک پست بک تو بک کار را پیش می بریم.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت صادرات برق به ترکیه، اظهار کرد: اکنون سنکرون انجام شده، ۶۰۰ مگاوات را به طور ازمایشی وارد تبادل کردیم و با اخرین فناوری روز دنیا به صورت یک پست بک تو بک کار را پیش می بریم.

وی با بیان اینکه با این تکنولوژی از اختلالات فرکانسی جلوگیری می شود، گفت: ۶۰۰ مگاوات در این مرحله اقدام شده و امیدواریم بتوانیم تبادلات را گسترده‌تر کنیم.

سخنگوی صنعت برق درخصوص هدفگذاری صنعت برق برای صادرات برق به اروپا، گفت: یکی ازمسیرها اروپاست و از طریق ترکیه می‌توانیم به آن راه پیدا کنیم.

رجبی مشهدی درباره تامین سوخت زمستان نیروگاه‌ها، با تاکید بر اینکه اکنون تامین گاز نیروگاه‌ها در الویت وزارت نفت است، گفت: برنامه‌ریزی این است که هیچ‌گونه خاموشی به نیروگاه‌ها از بابت عدم سوخت تحمیل نشود. 

وی با بیان اینکه در روزهای سرد سال ممکن است درصد گاز به سوخت مایع به ۵۰ درصد برسد، گفت: اکنون بیش از ۷۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از طریق گاز تامین می‌شود.

سخنگوی صنعت برق اظهار کرد: اگر یک مقایسه در طول چند روز گذشته نسبت به سال قبل داشته باشیم، گاز تحویلی به نیروگاه ها دوبرابر افزایش یافته و اکنون از سوخت جایگزین کمتری استفاده می‌کنیم و با تلاش هایی که در وزارت نفت می‌شود، مشکلی برای تامین برق نخواهیم داشت.

به گفته رجبی مشهدی، خواسته وزارت نفت و وزارت نیرو از مشترکان کاهش ۱۰ درصدی مصرف است و اگر این اتفاق بیافتد با مشکل کمتری مواجه می شویم. وی با بیان‌ اینکه برای گاز تحویلی به نیروگاه یک برنامه مشخص می‌شود، افزود: تاکنون از آنچه مشخص شده گاز بیشتری به نیروگاه هاتحویل داده شده است.

موضوعات :
در همین رابطه