رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

محمد خزاعی در اجلاس اتاق‌های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه

نقش‌آفرینی بخش خصوصی در خروج از رکود پساکرونا، نیازمند همکاری مجامع بین‌المللی است

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی، لازمه نقش‌آفرینی بخش خصوصی در بازسازی دوران پساکرونا را همکاری مجامع بین‌المللی در تسهیل انتقال دانش و ایجاد بستر امن تجاری دانست.

15 آذر 1401
کد خبر : 54860
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی که به دعوت رئیس اتاق‌های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه (CACCI) در سی و ششمین اجلاس این نهاد در ملبورن استرالیا شرکت کرده بود، در سخنانی بر نقش بخش خصوصی در بازسازی دوران پساکرونا و خروج از رکود، فقر و بیکاری تأکید کرد.

محمد خزاعی گفت: همکاری مجامع بین‌المللی نظیر CACCI و ICC در تسهیل انتقال دانش و فناوری‌های نوین، مکانیسم‌های مناسب و محیط و بستر امن تجاری لازمه ایفای نقش مؤثر بخش خصوصی است.

او ادامه داد: با وجود رشد سریع و جهشی کشورهای حوزه آسیا و پاسفیک، به دلیل فقدان عدالت اجتماعی و تنش‌های تجاری شاهد رشد روزافزون نیروی کار غیرماهر هستیم. برای حل این معضل لازم است تقویت و ظرفیت‌سازی بنگاه‌های کوچک و متوسط در اولویت قرار گیرد. همچنین همکاری کشورهای منطقه برای کاهش هزینه‌های تجاری و مرتفع سازی موانع تجارت ضروری است.

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی، با نکوهش استفاده ابزاری از اقتصاد و تجارت برای اهداف سیاسی تأکید کرد: استفاده از «تحریم» به عنوان یک ابزار جنگی علیه کشورهای مختلف نه تنها غیرقانونی و ظالمانه بلکه عامل صدمه به مناسبات تجاری، ثبات و گسترش روابط صلح‌آمیز و فشار بر توده مردم است.

خزاعی پیشنهاد کرد: سال 2023 به عنوان سال نوآوری و شکوفایی بخش خصوصی مبتکر اعلام شود.

علیرضا یاوری، معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز در این اجلاس با اشاره به تغییرات اقلیمی و تشریح آن، بر ضرورت توجه به پیامدها و آثار آن بر مناسبات اقتصادی و تجاری تأکید کرد.

همچنین یاوری در جلسه شورای کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه، به عنوان عضو شورا و نایب‌رئیس این نهاد به مدت دو سال انتخاب شد.

در همین رابطه