رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 1402

گزارش تحقیقی کمیسیون رقابت اتاق ایران منتشر شد

نقش بخش خصوصی در مبارزه با فساد

کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران در تحقیقی به بررسی نقش بخش خصوصی در مبارزه با فساد پرداخته است. اتاق ایران در این تحقیق بخش خصوصی را به عنوان عنصر کلیدی مبارزه با فساد معرفی کرده است.

02 آذر 1395
کد خبر : 5496
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران در تحقیقی به بررسی نقش بخش خصوصی در مبارزه با فساد پرداخته است. اتاق ایران در این تحقیق بخش خصوصی را به عنوان عنصر کلیدی مبارزه با فساد معرفی کرده است.

در طول سال های اخیر موضوع مبارزه با فساد در جامعه و اقتصاد همواره موضوع مهم و اساسی در بسیاری از همایش ها و نشست ها بوده است. در همین راستا، کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری در مطالعه اخیر خود به بررسی بخش خصوصی و نقش آن در مبارزه با فساد پرداخته و تصریح می‌کند که این بخش، عنصر کلیدی در مسیر مبارزه است.

این پژوهش ابتدا به چارچوب نظری فساد در بخش خصوصی پرداخته و عواملی مانند رشد شرکت ها، توسعه شرکت های زیرزمینی، بهره‌وری، اندازه شرکت ها، ورود شرکت ها به کسب‌وکار و نوآوری را به‌عنوان عناصری که فساد بخش خصوصی بر آنها تأثیرگذار است، بررسی می‌کند.

گزارش در ادامه به سطح بین‌الملل می‌پردازد و ضمن توضیحاتی درباره چارچوبهای قانونی بین‌المللی فساد بخش خصوصی، در این زمینه آمار و ارقامی ارائه می‌دهد. در بخش پایانی نیز سطح ملی موردبررسی قرار می‌گیرد که طبق این گزارش اقدام جدی درزمینهٔ رفع فساد بخش خصوصی در داخل انجام‌ نشده است.

با توجه به اقدامات صورت گرفته ملی و بین‌المللی در این حوزه، راهکارهای خرد و کلان به‌منظور مبارزه با فساد در بخش خصوصی در چند بخش مطرح می‌گردد.

از آنجا که کشورهای با مقررات سنگین برای ورود شرکت ها به بازار کسب‌وکار دارای فساد بیشتری هستند، ازاین‌رو، قانونگذاران و سیاست‌مداران با به کارگیری هرچه بیشتر قوانین تسهیل کسب‌وکار باید در کاهش فساد در بخش خصوصی کوشا باشند. از طرفی مشخص شده که فساد به بهره‌وری شرکت هایی بیشتر صدمه می‌زند که درچارچوب قانونی ضعیف فعالیت می‌کنند بنابراین توصیه می‌شود مسئولان با کمک خبرگان به شناسایی قوانین فسادزا بپردازند.

پیشنهاد دیگر این گزارش در راستای مبارزه با فساد، ارتقای شفافیت، استفاده از استانداردها و توجه جدی به بخش آموزش است.

برای دسترسی به متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.

در همین رابطه