رادیو مجازی اتاق ایران - 3 اردیبهشت 1403

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در گزارشی اعلام کرد

راهکارهای 30 گانه اتاق ایران برای حل مشکلات رفع تعهد ارزی

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران به ارائه 30 پیشنهاد برای رفع مشکلات پیمان‌سپاری ارزی پرداخته و خواستار معافیت صادرات محصولات کشاورزی،فرش،صنایع دستی،دانش‌بنیان و خدمات فنی و مهندسی از این موضوع در طول برنامه هفتم توسعه شده است.

14 دی 1401
کد خبر : 55181
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در گزارش «مجموعه نظرات و پیشنهادات اتاق ایران در خصوص بازگشت ارز»، براساس دریافت نظر از اتاق‌های استانی، انجمن­‌ها و تشکل­‌های عضو اتاق و همچنین کمیسیون‌­های تخصصی، مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در مسیر رفع تعهد ارزی را احصا کرده است. 

متفاوت بودن مبنای شناسایی تعهدات ارزی، صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها بدون توجه به متغیرها و مولفه‌های کلیدی، بیش برآورد قیمت پایه صادراتی، چند نرخی بودن ارز، تحمیل هزینه‌های مضاعف به صادرکنندگان در مسیر تامین ارز از صرافان، چالش‌های رفع تعهد ارزی در ورود موقت کالا، شرایط ناعادلانه فروش ارز برای صادرکنندگان نفتی و غیرنفتی، عدم وجود زیرساخت‌های کافی برای نقل و انتقال پولی، دشوار بودن تخصیص ارز حاصل از صادرات به واردات به منظور رفع تعهد ارزی، کاهش انگیزه فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار به ویژه در حوزه صادرات غیرنفتی غیرمنبع‌محور و حدود 17 مورد دیگر از جمله این مشکلات احصا شده هستند.

 این مرکز همچنین متناسب با مشکلات موجود، 30 راهکار برای رفع این مشکلات نیز پیشنهاد کرده است. از جمله اینکه دولت و بانک مرکزی از هرگونه قیمت‌گذاری درباره ارز حاصل از صادرات بنگاه‌های خصوصی در طول برنامه هفتم توسعه خودداری کنند و بانک مرکزی با مشارکت دستگاه ذی‌ربط و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سازوکار لازم برای عرضه ارز این بنگاه‌ها به قیمت روز متقاضیان مجاز را در کشور فراهم کند.

فروش ارزهای دولت و شرکت‌های دولتی از طریق نظام بانکی در سامانه‌های رسمی کشور و واریز ریال ارزهای شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت و دیگر ارزهای متعلق به دولت، بلاواسطه به حساب خزانه و الزام بانک مرکزی به خرید ارز صرفا از بازارهای رسمی، لغو پیمان‌سپاری ارزی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی، فرش، صنایع دستی، خدمات فنی و مهندسی و صادرات محصولات دانش‌بنیان در طول برنامه هفتم توسعه بخشی دیگر از راه کارهای پیشنهادی است.

 

متن کامل گزارش «مجموعه نظرات و پیشنهادات اتاق ایران در خصوص بازگشت ارز» را اینجا بخوانید.

در همین رابطه