رادیو مجازی اتاق ایران - 3 اردیبهشت 1403

غلامحسین شافعی در نشست مشترک با مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ژاپن

راهکارهایی برای توسعه روابط تجاری ایران و ژاپن در دوره تحریم وجود دارد

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران با اشاره به کمرنگ شدن روابط تجاری ایران و ژاپن تخت تأثیر تحریم‌ها گفت: تلاش بر این است که با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب امکان توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور دوباره فراهم شود.

04 بهمن 1401
کد خبر : 55405
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

«یوری کن‌نو»، مشاور ارشد رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ژاپن با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار و گفت‌وگو کرد.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران با اشاره به قرابت فرهنگی و آداب و سنن ایران و ژاپن و همچنین علاقه‌مندی مدیران ایرانی به الگوبرداری از مدیریت ژاپنی گفت: در طول سال‌های گذشته در مراودات تجاری با کشور ژاپن کمترین مورد اختلاف تجاری مشاهده شده است. این امر نشانه روابط سالم تجاری میان دو کشور است.

او کمرنگ شدن روابط تجاری دو کشور در سال‌های اخیر را ناشی از تحریم‌ها دانست و افزود: تلاش بر این است که با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب، امکان توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور دوباره فراهم شود.

شافعی موقعیت ژاپن در آ.سه. آن (ASEAN ) و ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO) زمینه مناسبی برای افزایش مناسبات تجاری بین دو کشور به صورت منطقه‌ای دانست و افزود: زمینه‌های همکاری بسیاری بین ایران و ژاپن از جمله در حوزه‌های خودرو، لوازم برقی، کشتی‌سازی، معدن، کشاورزی و ... وجود دارد.

رئیس اتاق ایران به دو مشخصه ژاپنی‌ها اشاره کرد و گفت: ژاپنی‌ها رابطه بین انسان و ماشین و همین‌طور ارتباط سالم بین محیط‌زیست و تکنولوژی را به بهترین نحو برقرار کرده‌اند.

او با اشاره به تشکیل کمیته مشترک ایران و ژاپن گفت: به زودی این کمیته به اتاق مشترک بازرگانی ایران و ژاپن ارتقا خواهد یافت. ما در راستای نزدیک‌تر شدن همکاری‌های تجاری آماده تبادل هیات تجاری با ژاپن هستیم.

در این دیدار «یوری کن‌نو»، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی ژاپن هم گفت: به عقیده من همکاری‌های تجاری بین کشورها می‌تواند ضامن برقراری صلح و ثبات باشد و این یکی از رسالت‌های اتاق‌های بازرگانی است.

او ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد افزایش همکاری میان دو کشور ایران و ژاپن باشیم.

در همین رابطه