رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 1403

در نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار مطرح شد

از ظرفیت بخش خصوصی برای بازگشت آرامش به بازارها استفاده شود

در نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار با اشاره به عدم دعوت نمایندگان اتاق‌ها در جلسات تنظیم بازار از خردادماه امسال، بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تنظیم بازار تأکید شد.

23 اسفند 1401
کد خبر : 55851
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفتاد و دومین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار، نحوه مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی در برنامه‌های ستاد تنظیم بازار با حضور قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بررسی شد.

در نشست، اعضا با اظهارنظر درباره شیوه قیمت‌گذاری دولت در بازار و تأکید بر کارآمد شدن ابزارهای بازار و به رسمیت شناختن مکانیزم آن؛ بر جایگاه بخش خصوصی به عنوان بازوی مشورتی دولت تأکید کرده و خواستار دخالت داده شدن در تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته با هدف حفظ آرامش بازارها شدند. با توجه به اینکه این موضوع پیش از طریق مکاتبه‌ای از طرف اتاق‌های سه‌گانه درخواست شده بود، تأکید شد موضوع دوباره مورد پیگیری قرار گیرد؛ به ویژه که نمایندگان بخش غیردولتی تا خردادماه سال جاری در جلسات ستاد تنظیم بازار حضور داشتند و بعد از آن از اتاق‌ها دعوت به عمل نیامده است.

در این جلسه نمایندگان بخش خصوصی با شاره به ظرفیت‌های موجود خود برای تنظیم بازار و نظام توزیع کشور برای همراهی با دولت و ارائه گزارش‌های کارشناسی در رابطه با تنظیم بازار و برگزاری جلسات ادامه‌دار با این مضمون اعلام آمادگی کردند.

نیازی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در این نشست به اصلاح ساختار اداری در وزارت صمت اشاره کرده و گفت: حوزه تجارت با صنعت و معدن ادغام شده و تمامی وظایف هر بخش زیر نظر مدیرکل مربوطه انجام می‌شود که در هر حوزه با انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی به صورت مستمر ارتباط برقرار می‌شود. او ادامه داد: با تعریف سامانه‌های مختلف برای شفافیت بازار، در حال حاضر نظارت بر روند توزیع کالاها و بازار از روش سنتی تغییر کرده و به صورت مدرن انجام می‌شودکه این اقدام در کنترل و بازرسی بازار بسیار کارآمدتر بوده است.

 همچنین موضوع واگذاری مسئولیت همه امور مربوط به ستاد تنظیم بازار به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت از طرف بخش خصوصی مورد نقد واقع شد که نیازی با تکذیب این موضوع گفت: صرفاً برخی از موارد به دبیرخانه ستاد ارجاع شده و تفویض تمامی مسئولیت آن صحت ندارد.

برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و صنایع غذایی توسط بخش تعاون در سراسر کشور یکی از ظرفیت‌های عنوان شده در جلسه بود که به دنبال تکلیف وزارت جهاد به اتاق تعاون ایران از 18 اسفند ماه آغاز شده و مقرر شده است به صورت مستمر و فصلی انجام شود. در این خصوص معاون اقتصادی اتاق از برنامه‌ریزی برای برگزاری این نمایشگاه‌ها برای مشاغل خانگی با هدف بهبود کیفیت محصولات مطابق با نیاز بازار در آینده خبر داد.

در همین رابطه