رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

تداوم صعود طلای جهانی و افول دلار

روند صعودی پرقدرت طلا در بازارهای جهانی که بعد از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی در اوایل هفته آغاز شد، همچنان ادامه دارد و در این مسیر، کاهش ارزش دلار نیز به این صعود کمک می‌کند.

24 اسفند 1401
کد خبر : 55855
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

قیمت طلا امروز (چهارشنبه) با کاهش ارزش دلار آمریکا در بازه محدود افزایش یافت، درحالی‌که سرمایه‌گذاران روند افزایش نرخ فدرال رزرو را پس از گزارش قیمت مصرف‌کننده که نشان داد تورم همچنان بالاست، ارزیابی کردند.

هر اونس طلا تا ساعت ۶ و ۱۰ دقیقه صبح به‌وقت شرقی با یک درصد افزایش به ۱۹۰۴ دلار و ۷۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۹۰۵ دلار و ۷۰ سنت رسید.

شاخص دلار ۰.۱ درصد کاهش یافت و شمش را برای خریدارانی که سایر ارزها را دارند ارزان‌تر کرد و بازدهی خزانه‌داری ایالات‌متحده نیز افزایش یافت.

کریستوفر وونگ، استراتژیست OCBC FX گفت: آرامش نسبی در بانک‌های ایالات‌متحده و افزایش بازدهی خزانه‌داری ممکن است به‌طور موقت تقاضا برای پناهگاه‌های امن مانند طلا را کاهش دهد.

به نظر می‌رسد که فدرال رزرو در نشست هفته آینده و در ماه می، نرخ معیار خود را 0.25 درصد افزایش می‌دهد زیرا گزارش‌ها نشان می‌دهد که تورم ایالات‌متحده در ماه فوریه بالا باقی مانده است.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه گذشته پس از افزایش ۰.۵ درصدی در ژانویه، ۰.۴ درصد افزایش یافت. میشل بومن، رئیس فدرال رزرو روز سه‌شنبه گفت که سیستم بانکی ایالات‌متحده، مقاوم و انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۱.۶۷ دلار رسید، پلاتین ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۹۸۱ دلار و ۶۹ سنت رسید و پالادیوم ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۱۴۹۶ دلار و ۶۱ سنت رسید.

بانک سیلیکون چرا سقوط کرد؟

گروه مالی بانک سیلیکون ولی اعلام کرده است: گروه گلدمن ساکس خریدار سبد اوراق قرضه‌ای است که در آن ۱.۸ میلیارد دلار ضرر ثبت کرد، معامله‌ای که شکست بانک سیلیکون ولی را به همراه داشت.

از دست دادن پرتفوی، دلیلی بود که سیلیکون ولی، وام‌دهنده متمرکز بر فناوری، هفته گذشته با مشاوره گلدمن ساکس، اقدام به فروش سهام ۲.۲۵ میلیارد دلاری کند. با فرار سپرده‌گذاران و نگرانی سرمایه‌گذاران در زمانی که سیلیکون ولی حتی به سرمایه بیشتری نیاز داشت، افزایش سرمایه متوقف شد.

بانک گفت: پرتفوی سیلیکون ولی که در هشت مارس به گلدمن ساکس فروخته شد، بیشتر شامل اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده به ارزش دفتری ۲۳.۹۷ میلیارد دلار بود. این معامله با قیمت‌های توافقی انجام شد و ۲۱.۴۵ میلیارد دلار درآمد برای بانک به همراه داشت.

اما سیلیکون ولی، به بزرگترین بانکی تبدیل شد که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ ورشکسته و روز جمعه توسط قانونگذاران ایالات‌متحده اداره شد.

به گفته یک منبع آگاه، خرید سبد اوراق قرضه توسط گلدمن ساکس بر عهده واحدی جدا بود که فروش سهام بانک را انجام می‌داد.

بر اساس اخبار منتشرشده، پل ناپ، رئیس آمریکایی شرکت کی‌پی‌ام‌جی گفت که این شرکت حسابداری از حسابرسی بانک سیلیکون ولی و سیگنچر دفاع می‌کند.

در همین رابطه