رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 1402

تغییر مسیر صادرات نفت روسیه به کشورهای دوست

وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: این کشور موفق شده است: کل صادرات نفتی که به‌واسطه حمله نظامی به اوکراین هدف تحریم‌های غربی قرار گرفته بود را به کشورهای دوست تغییر دهد.

09 فروردین 1402
کد خبر : 55929
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

غرب پس از اینکه مسکو نیروهای نظامی خود را در فوریه سال ۲۰۲۲ به اوکراین اعزام کرد، تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه وضع کرد که شامل تحریم علیه واردات نفت دریابرد این کشور بود.

نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه در یک کنفرانس انرژی گفت: می‌توانم امروز بگویم که موفق شدیم مسیر صادرات نفتی که هدف تحریم‌ها قرار گرفته بود را به‌طور کامل تغییر دهیم و کاهشی در فروش وجود نداشته است.

شولگینوف تأکید کرد که کاهش تولید نفت و گاز روسیه در سال ۲۰۲۳ قابل پیش‌بینی بود زیرا مسکو از محدودیت‌های غربی و عدم حضور خریداران اروپایی، تحت‌فشار قرار گرفته است.

الکساندر دیوکوف، مدیرعامل شرکت گازپروم‌نفت در همین رویداد گفت: سال ۲۰۲۳، دشوارتر از سال ۲۰۲۲ خواهد بود و فشار ناشی از تحریم‌ها، افزایش پیدا خواهد کرد.

وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه سرگرم کار برای تغییر جریان صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی خود از بازارهای سنتی این کشور در اروپا، به مناطق آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و خاورمیانه است.

هند بزرگ‌ترین خریدار گرید نفتی اورال روسیه در مارس بود. صادرات این گرید نفتی به هند، بیش از ۵۰ درصد از کل صادرات دریابرد اورال در ماه میلادی جاری خواهد بود و چین در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اظهار کرد: فروش نفت روسیه به هند، سال گذشته افزایش ۲۲ برابری داشت اما وی به حجم نفت فروخته شده اشاره‌ای نکرد.

بر اساس گزارش رویترز، نواک گفت: درآمدهای انرژی، ۴۲ درصد از بودجه فدرال در سال ۲۰۲۲ بود که در مقایسه با ۳۶ درصد در سال ۲۰۲۱، افزایش داشت. صنعت انرژی روسیه باوجود چالش تحریم‌ها، پایدار بوده است. روسیه باید به تقویت صادرات انرژی به کشورهای دوست متمرکز شده و به توسعه ابزارهای بیمه ضروری برای پشتیبانی از این تجارت، ادامه دهد.

در همین رابطه