هفته دفاع مقدس گرامی باد
 
رادیو مجازی اتاق ایران - 28 شهریور 1402

رئیس‌کل بانک مرکزی مطرح کرد

حق برداشت 6.7 دلاری ایران در صندوق بین‌المللی پول

محمدرضا فرزین می‌گوید: ایران در صندوق بین‌المللی پول معادل ۶.۷ میلیارد دلار حق برداشت دارد و از منابع می‌توان با کمترین تشریفات اداری برای کمک به وضعیت فعلی اقتصاد ایران استفاده کرد.

11 خرداد 1402
کد خبر : 56604
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس‌کل بانک مرکزی از دسترسی سریع به ۶.۷ میلیارد دلار از منابع موجود ایران در صندوق بین‌المللی پول خبر داد.

طبق گزارش بانک مرکزی، محمدرضا فرزین در حاشیه دیدارهای خود با مقامات صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن گفت: در حال حاضر ایران دارای ۴.۸ میلیارد SDR حق برداشت ویژه (معادل ۶.۷ میلیارد دلار) است که از این منابع به‌منظور کمک به وضعیت اقتصادی موجود می‌توان با کمترین تشریفات اداری و به‌سرعت استفاده کرد.

وی افزود:‌ صندوق بین‌المللی پول در مقاطع زمانی مختلف که اقتصاد جهانی با رکود مواجه می‌شود به‌منظور کمک به اعضای خود اقدام به خلق نقدینگی موسوم به (SDR Allocation) حق برداشت ویژه می‌کند تا کشورها با تکیه‌بر آن نقدینگی مورد نیاز خود را برای برون‌رفت از وضعیت رکود به دست آورند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در همین راستا تا پیش از سال ۲۰۲۱ در حساب ایران ۱.۴ میلیارد SDR (حق برداشت ویژه) وجود داشت که در ماه‌های پایانی آن سال در قالب طرح صندوق برای مقابله با رکود اقتصادی ناشی از کرونا ۳.۴ میلیارد SDR به موجودی قبلی اضافه شد لذا در حال حاضر ایران دارای ۴.۸ میلیارد SDR (حق برداشت ویژه) (معادل ۶.۷ میلیارد دلار) است.

در همین رابطه