رادیو مجازی اتاق ایران - 30 خرداد 1403

اتاق ایران آنلاین گزارش می‌دهد

در همایش تجاری ایران و ازبکستان چه گذشت؟

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در همایش ایران و ازبکستان پیشنهاد تشکیل یک کمیته صنعتی میان صنعتگران ایران و ازبکستان را با هدف شناسایی پروژه‌های دارای مزیت نسبی و سرمایه‌گذاری در آنها مطرح کرد.

27 خرداد 1402
کد خبر : 56777
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

همایش تجاری ایران و ازبکستان و اولین نشست کمیته‌های مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری ازبکستان، وزیر کشاورزی این کشور، رئیس اتاق ایران، رئیس اتاق ازبکستان، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ازبکستان، هیات رئیسه و اعضای اتاق مشترک ایران و ازبکستان، سفرای دو کشور و جمعی از فعالان اقتصادی ایران و ازبکستان در اتاق ایران در حال برگزاری است.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این همایش سفر رئیس‌جمهوری ازبکستان به ایران و حضور هیات عالی‌رتبه تجاری این کشور را بیانگر اراده دو طرف برای توسعه مناسبات تجاری ایران ازبکستان دانست و گفت: تدوین افق‌های جدید همکاری میان دو کشور از مهم‌ترین اهداف این اجلاس است.

او با تأکید بر اینکه بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه می‌تواند روابط بلندمدت دو طرف را تضمین کند، دستیابی به این اهداف را نیازمند ایجاد زیرساخت‌های بانکی و مالی، حمل‌ونقل، توسعه گمرکات و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی، موضوع استاندارد و تبادل دانش فنی دانست.

شافعی با بیان اینکه هدف اولیه ما برای سال جاری افزایش 400 میلیون دلاری تجارت فعلی به یک میلیارد دلار است ادامه داد: در این مسیر برخی مشکلات وجود دارد که ازجمله مهم‌ترین آنها موضوع توسعه همکاری‌های حمل‌ونقل به‌ویژه در حوزه ریلی است. این مانع عمده تجارت دو کشور است و زیان‌های سختی به تجار دو کشور وارد کرده است. اگر با همکاری کشورهای ثالث از جمله ترکمنستان مشکل برطرف نشود این آسیب ادامه خواهد یافت.

او با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ازبکستان از محورهای مهم همکاری است و به روابط پایدار و بلندمدت اقتصادی می‌انجامد گفت: بخش خصوصی ایران از سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی‌های نو، پروژه‌های آب‌رسانی، صنعت نیروگاهی، حمل‌ونقل، کشاورزی، خودروسازی و گردشگری استقبال می‌کند.

شافعی گفت: از صنعتگران دو کشور دعوت می‌کنم با تشکیل کمیته صنعتی و بررسی امکانات صنعتی دو کشور نسبت به سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های دارای مزیت‌های نسبی اقدام کنند.

او فعالان اقتصادی دو طرف را به سرمایه‌گذاری در پروژه کریدور شمال-جنوب و پروژه ساحل مکران دعوت کرده و گفت: گردشگری در حال حاضر مغفول مانده درحالی‌که گردشگری سلامت به‌تنهایی می‌تواند به گردش مالی بالایی میان دو کشور منجر شود.

اصلاح ساختارهای اقتصادی ازبکستان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک

در ادامه، قدرت‌اف، وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان با بیان اینکه روابط گسترده دولت‌ها، انگیزه خوبی برای همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور است، برگزاری این‌چنین همایش‌ها را در راستای اهداف اقتصادی موثر دانست.

او با اشاره به افزایش سه برابری سطح مناسبات ایران و ازبکستان در طول سه سال گذشته، گفت: امکان افزایش مناسبات تا سقف ۱ میلیارد دلار وجود دارد و در این میان، انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی که در دستور کار دولت‌ها قرار دارد، بسیار اثرگذار خواهد بود.

وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان از اصلاح ساختار اقتصادی، تکمیل نظام مالیات‌بندی و لغو بخش قابل‌توجهی از مجوزهای دست‌وپاگیر در ازبکستان سخن گفت و کاهش بروکراسی و اصلاحات اداری این کشور را مورد توجه قرار داد.

بر اساس اظهارات او تعداد وزارتخانه‌های این کشور کاهش یافته و این تغییرات امکان خدمت‌رسانی آسان‌تر به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کرده است.

به باور قدرت‌اف، دولت ازبکستان اقدامات خوبی برای حمایت از فعالان بخش خصوصی انجام داده و بدین ترتیب تجار خارجی با شرایط بهتری قادر به حضور در بازار ازبکستان هستند.

وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان از سرمایه‌گذاران ایرانی در حوزه صنایع دارویی، کشاورزی، معدنی و غیره دعوت کرد تا از ظرفیت‌های شکل گرفته در این کشور بهره ببرند و با همکاری مشترک سطح روابط دو کشور را گسترش دهند.