رادیو مجازی اتاق ایران - 14 اسفند 1402

دورنمای آب نگران‌کننده است

رئیس هیات مدیره فدراسیون صنعت آب، گفت: آب حاصل از شیرین‌سازی، منبع پایداری نیست و تنها می‌توان با آن فقط رفع تشنگی کرد. در هر حال دورنمای آب نگران‌کننده است.

08 شهریور 1402
کد خبر : 67649
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس هیات مدیره فدراسیون صنعت آب گفت: طبق آمار رسمی وزارت نیرو اکنون ۹۴ درصد ذخایر و بر پایه آمار محافل پژوهشی بالای صددرصد از آب تجدیدپذیر را استفاده می‌کنیم که مابه‌التفاوت را هم از ذخایر تجدیدناپذیر برداشت می‌کنیم.

رضا حاجی‌کریم، رئیس هیات مدیره فدراسیون صنعت آب درباره سرانجام برنامه تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی باتوجه به برداشت‌هایی که از چاه‌ها صورت می‌گیرد، اظهار داشت: در دیدگاه کلان اینکه بنا بر آمار رسمی وزارت نیرو ذخایر تجدیدپذیر کشور ۱۰۳ میلیارد متر مکعب در سال و بنا بر آمار بسیاری اماکن پژوهشی و تحقیقاتی این عدد ۸۹ میلیارد متر مکعب در سال است، از آن سوی ماجرا حدود ۹۴ میلیارد متر مکعب در سال مصرف آب داریم، یعنی طبق آمار رسمی وزارت نیرو اکنون ۹۴ درصد ذخایر و بر پایه آمار محافل پژوهشی بالای صددرصد از آب تجدیدپذیر را استفاده می‌کنیم که مابه‌التفاوت را هم از ذخایر تجدیدناپذیر برداشت می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر از ذخایر تجدیدناپذیر هم که میزان آن ۴۰۰ میلیارد متر مکعب برآورد می‌شود، حدود یک‌سوم یعنی ۱۴۰ میلیارد متر مکعب را برداشت کرده‌ایم، بنا به گزارش اخیر فرهنگستان علوم، سالی ۱۶ میلیارد متر مکعب از این ذخایر تجدیدناپذیر استفاده می‌کنیم که برای تجدید آن نیازمند میلیون‌ها سال زمان است.

رئیس هیات مدیره فدراسیون صنعت آب تاکید کرد: اگر حسابرسی این اعداد و وضعیت منابع آبی را در نظر بگیریم می‌بینیم نه تنها آستانه تنش را رد کردیم بلکه در جایی هستیم که هیچ تعریفی برای استاندارد، مرجع و رفرنس‌ها وجود ندارد، یعنی بر اساس شاخص تنش آبی، شاخص WTA، شاخص فالکوما و یا پایداری آب؛ یا در وضعیت بسیار بد و یا در وضعیت بدی هستیم یعنی در هیچ شاخصی متوسط هم نیستیم و اگر به این مسئله موضوع تالاب‌ها و ظرفیت محدود شیرین‌سازی آب در سواحل جنوبی را هم اضافه کنیم؛ مشاهده می‌کنیم که نیازمند بازنگری کلان در سیاست‌های آمایشی، نظام مصرف و تخصیص هستیم وقتی وضعیت اینگونه است طبیعتا اقدامات مقطعی مثل حفر چاه در تهران و تعادل بخشی پاسخگو نیست.

وی بیان داشت: در جایی که اکنون هستیم نشان می‌دهد که چقدر در تعادل‌بخشی موفق عمل کرده‌ایم با وضعیت فعلی در سال ۱۴۳۵ ما ۱.۳ میلیون فرصت شغلی را از دست می‌دهیم و تامین آب شرب ۱۸.۵ میلیون نفر با مخاطره مواجه می‌شود و از سمت دیگر ماجرا دورنما بسیار هولناک است، تصور افکار عمومی این است که یکی از گزینه‌ها برای حل مشکل آب شیرین‌سازی آب در سواحل جنوبی است اما واقعیت این است که برای استفاده از این ظرفیت اگر تمام طر‌ح‌های در حال توسعه، طراحی و احداث به بهره‌برداری برسد فقط یک میلیارد متر مکعب در سال را شامل می‌شود که این کمترین هزینه این آب یک یورو به ازای هر متر مکعب است که نه میزان آن جوابگوی نیاز ما بوده و نه قیمت آن به صرفه است.

حاجی‌کریم خاطرنشان کرد: با آب حاصل از شیرین‌سازی فقط می‌توان رفع تشنگی کرد، آبی نیست که بتوان کشاورزی، ایجاد اشتغال کرد و یا به عنوان منبع پایدار به آن نگاه کنیم، در هر حال دورنمای آب ترسناک و نگران‌کننده است.

موضوعات :
در همین رابطه