رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

16 درصد هدررفت آب ناشی از فرسودگی شبکه آبرسانی است

سخنگوی صنعت آب و فاضلاب با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ کیلومتر از خطوط آبرسانی در شبکه آب وفاضلاب کشور اصلاح ونوسازی می‌شود گفت: میزان واقعی هدر رفت آب ناشی ازفرسودگی شبکه آبرسانی ۱۵.۷ درصد است.

21 شهریور 1402
کد خبر : 67766
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

هاشم امینی سخنگوی صنعت آب و فاضلاب با اشاره به مفهوم آب بدون درآمد در صنعت آب و فاضلاب کشور و میزان واقعی هدر رفت آب در شبکه‌های آب شرب کشور گفت: در صنعت آب و فاضلاب اصطلاحی تحت عنوان آب بدون درآمد داریم که معنای آن آب قابل شرب و تصفیه شده‌ای است که استحصال می‌شود، اما بابت آن پولی به صنعت آب و فاضلاب کشور پرداخت نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: از آب بدون در آمد در جامعه به عنوان اتلاف آب شرب یاد می‌شود که اصطلاح دقیقی نیست. آب بدون درآمد که در کل ۳۱.۴ درصد است شامل سه بخش هدر رفت واقعی، هدر رفت ظاهری و مصارف غیرمجاز می‌شود.

امینی همچنین در مورد بخش دیگری از آب بدون درآمد که در صنعت آب و فاضلاب وجود دارد و علی رغم مصرف، پولی بابت آن دریافت نمی‌شود، گفت: میزان ۱.۴ درصد از آب شرب در شبکه نیز به صورت کلی توسط بخش‌های غیرمجاز مصرف می‌شود که همواره همکاران ما در تلاش هستند تا ضمن شناسایی این موارد نسبت به جلوگیری از اینگونه برداشت‌ها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در مجموع، آب بدون درآمد موجود در صنعت آب و فاضلاب کشور رقمی معادل ۳۱.۴ درصد است، اظهار داشت: با طراحی و تنظیم بیش از ۸۰ پروژه عملیاتی در تلاش هستیم تا میزان آب بدون درآمد مصرف شده در شبکه‌های آبرسانی کشور را تا حد امکان کاهش دهیم.

وی ضمن اشاره به اینکه در راستای تحقق همین هدف سالانه بیش از ۳۰۰ کیلومتر از خطوط شبکه‌های آبرسانی شرب کشور اصلاح و نوسازی می‌شود، ادامه داد: البته این نکته را هم باید متذکر شویم که میزان استحصال آب بدون درآمد در همه استان‌های کشور یکسان نیست و در برخی استان‌ها مانند یزد، قزوین، قم و اصفهان زیر ۱۸ درصد است.

سخنگوی صنعت آب و فاضلاب کشور همچنین تصریح کرد: برای جلوگیری از هدر رفت بیش از حد آب در شبکه‌های آبرسانی مجموعه اقداماتی مانند مدیریت فشار، تعدیل فشار و برخورد با انشعابات غیرمجاز نیز در دستور کار است که در مجموع به کاهش اتلاف آب در شبکه‌های آبرسانی و افزایش ضریب آبرسانی شبکه‌های آب شرب کشور کمک می‌کند.

در همین رابطه