رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

الزام شناسه کالا برای چای و برنج وارداتی

برنج و چای از جمله کالاهای وارداتی است که بازرگانان پیش از ثبت سفارش باید شناسه کالا را تهیه کنند.

27 شهریور 1402
کد خبر : 67803
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

کشاورزی ایران همچنان سنتی است و این معضلی شده که تمام حوزه‌ها را از تولید تا صادرات تحت شعاع خود قرار داده است. پدیده برگشت محصولات کشاورزی به دلیل سموم بالا سهم ایران را در بازار جهانی کاهش داده و این معضل با شناسنامه دار شدن محصولات قابل حل و فصل است.

جبرئیل برادری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی اعلام کرده از ابتدای شهریور تمام محصولات گلخانه‌ای استان تهران ملزم به داشتن شناسنامه شده تا مشخص باشد هر محصول کجا و از سوی چه کسی با چه سمومی کشت شده است. الزام شناسه کالا برای کالاهای وارداتی نیز در پی این موضوع در حال پیگیری است تا واردات بر اساس نیاز داخل بوده و بازار کالاهای تولیدی داخل را دچار خدشه نکند. برنج، چای و.... از جمله کالاهای وارداتی است که بازرگانان پیش از ثبت سفارش باید شناسه کالا را تهیه کنند.

وزارت جهاد کشاورزی طی نامه‌ای با توجه به برنامه‌ریزی دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی در راستای شفاف‌سازی و حذف گلوگاه‌های فساد در نظر دارد برای بررسی سیستمی درخواست‌های مجوز ثبت سفارش چای در سامانه متمرکز تجارت خارجی وزارت متبوع، ثبت سفارشات چای را ملزم به استفاده از شناسه کالا کند. بر این اساس لازم است واردکنندگان نسبت به اخذ شناسه کالا در سامانه جامع تجارت اقدام کنند.

در همین رابطه