رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 1403

در نشست هیات نمایندگان اتاق یاسوج با سرکنسول چین در بندرعباس

فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری استان کهگیلویه و بویراحمد و چین بررسی شد

سرکنسول چین در بندرعباس با حضور در اتاق یاسوج، با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد دیدار و گفت‌وگو کرد و در این نشست، فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد و چین بررسی شد.

16 بهمن 1402
کد خبر : 69047
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با اشاره به شرایط خوب منابع طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: این استان شرایط بسیار خوبی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌های خورشیدی دارد که سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند جذاب و سودآور باشد.

عبدالله قبادی در نشست هیات نمایندگان اتاق یاسوج با سرکنسول چین در بندرعباس، افزود: وجود طبیعت زیبا ازجمله ارتفاعات دنا و خامی برای اعزام کوهنوردان و علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی در کهگیلویه و بویراحمد را یادآور شد و از نماینده کشور چین خواست تا برای جذب سرمایه‌گذار در این زمینه تلاش کند.

وی فاصله کوتاه کهگیلویه و بویراحمد با خلیج‌فارس را فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری و صادرات کارآفرینان چینی در استان ذکر کرد.

قبادی تأکید کرد: کهگیلویه و بویراحمد باوجود تولید محصولات مرغوب کشاورزی چون پرتقال، سیب، لیموترش، گوجه‌فرنگی، فلفل، گل رز و گیاهان دارویی که قابلیت صادرات نیز دارد می‌تواند مقصد فعالیت سرمایه‌گذاران باشد.

تلاش برای افزایش تعامل‌های کشورهای چین و ایران

سرکنسول چین در بندرعباس نیز در این نشست با اشاره به اینکه حوزه مسئولیتش در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است، تأکید کرد: تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های خفته این مناطق برای بهبود روابط با کشورش از برنامه‌های اوست.

«شو وی»، با بیان اینکه ایجاد واحدهای تولیدی بزرگ نیازمند مراحلی مانند تأمین مالی از طریق فاینانس است، تأکید کرد: برای سرعت بخشی به نتیجه می‌توان از راه‌اندازی واحدهای تولیدی کوچک آغاز کرد.

وی تصریح کرد: مسئولان کهگیلویه و بویراحمد همواره جذب سرمایه‌گذاران خارجی را از عوامل توسعه معرفی می‌کنند؛ اما دفاع و حمایت واقعی از سرمایه‌گذاران لازمه تحقق این امر است.

سرکنسول چین در استان‌های جنوبی ایران تصریح کرد: فراهم کردن شرایط امن سرمایه‌گذاری بهترین راهکار برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی در کهگیلویه و بویراحمد و همه نقاط ایران است.

وی خاطرنشان کرد: چین و ایران به‌عنوان ۲ تمدن کهن همکاری‌های خوبی با هم داشته‌اند که نمونه‌هایی از آن را می‌توان در احداث سد بزرگ چمشیر گچساران که با مشارکت چینی‌ها ساخته شد مشاهده کرد.

سرکنسول چین در بندرعباس عنوان کرد: سرمایه هوشمند است و راه خود را در مکان‌هایی که امنیت و سود کافی دارد پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد در بخش‌های مختلف ابراز امیدواری کرد که با معرفی این توانمندی‌ها بتواند زمینه حضور بیشتر تاجران کشورش را در این خطه فراهم کند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با اشاره به اینکه این استان از انگشت‌شمار مناطق جنوبی ایران است که ظرفیت‌های زیادی در زمینه سرمایه‌گذاری برای آب و صنعت دارد، گفت: آب صنعتی از ظرفیت‌های خفته استان است.

امیر تیمور موسویان، معادن را از دیگر ظرفیت‌های استان دانست که می‌تواند زمینه جذب سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند.

وی اضافه کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان، کهگیلویه و بویراحمد در زمینه معادنی مانند سلستین، آهک، منیزیم و فسفات شرایط سرمایه‌گذاری را دارد.

موسویان تأکید کرد: گیاهان دارویی، لوازم‌خانگی و خودروسازی از دیگر بسترها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان است.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست تأکید کرد: برای همه سرمایه گذران خارجی و داخلی که قصد فعالیت در استان را دارند فرش قرمز پهن می‌کنیم.

سید احسان عسکری افزود: همه دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد موظف به نهایت تعامل با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هستند.

درخواست‌های بخش خصوصی از نماینده کشور چین

رئیس اتاق یاسوج با بیان اینکه قرار است جشنواره ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد بهار امسال در یاسوج برگزار شود، از سرکنسول چین در بندرعباس برای شرکت در این آیین دعوت کرد.

قبادی دعوت از تیم سرمایه‌گذاران کشور چین برای بازدید میدانی از ظرفیت‌های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر درخواست‌های بخش خصوصی از نماینده کشور چین ذکر کرد.

موضوعات :
در همین رابطه