رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اردیبهشت 1403

رئیس اتاق کرمان مطرح کرد

شعار امسال، گام مهمی در اصلاح اصول حکمرانی اقتصادی است

رئیس اتاق کرمان با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» گفت: انتخاب این شعار گام بسیار مهمی در اصلاح اصول حکمرانی اقتصادی است.

14 فروردین 1403
کد خبر : 69482
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق رمان، دولت خوب را شرط لازم و عنصر کلیدی حکمرانی خوب عنوان کرد و گفت: اگر دولت ملزومات استقرار حکمرانی خوب را تأمین و زمینه مشارکت مردم به‌عنوان اصل اول حکمرانی خوب را فراهم کند، آن وقت می‌تواند به‌طور عملی و نه در شعار، فرمان راهبردی رهبر معظم انقلاب مبنی بر جهش تولید که آن‌هم زمینه کاهش تورم است را فراهم آورد.

سیدمهدی طبیب زاده، افزود: بر اساس تعریف کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوس آرام (ESCAP) میزان مشارکت مردم در امور جامعه (در این مورد خاص یعنی جهش تولید) با هدف توسعه پایدار، یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین پایه‌های حکمرانی خوب به شمار می‌رود.

رئیس اتاق کرمان ادامه داد: البته مشارکت به‌تنهایی و بدون توجه به سایر اصول شکل نمی‌گیرد، ازاین‌رو وقتی می‌توان از مشارکت مردم اطمینان حاصل کرد که اصول حکمرانی خوب، به شکل سلسله وار برنامه‌ریزی و اجرا شود.

طبیب زاده افزود: حکمرانی خوب نیازمند حاکمیت قانون یعنی برپایی چارچوب عادلانه اجرای قوانین و دربرگیرنده حمایت کامل از حقوق افراد جامعه است و باید به‌صورت جامع به اجرا درآید.

وی اظهار کرد: اجرای عادلانه قوانین و ایجاد احساس امنیت در جامعه و افزایش تمایل به مشارکت خصوصاً در فعالیت‌های اقتصادی، مستلزم وجود یک نظام قضایی مستقل و یک بازوی قوی و فسادناپذیر برای این نظام قضایی است.

طبیب زاده ادامه داد: شفافیت به معنی گردش آزاد اطلاعات و سهولت دسترسی به آن برای آحاد جامعه است، ضمن اینکه شفافیت را می‌توان دانش و آگاهی افراد از چگونگی اتخاذ و اجرای تصمیمات نیز دانست.

رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: در چنین وضعیتی رسانه‌های گروهی به‌آسانی قادر به تجزیه‌وتحلیل و نقد سیاست‌های اتخاذ شده در نظام تصمیم‌گیری و اجرایی کشور خواهند بود و استقرار چنین نظام شفاف تصمیم‌گیری می‌تواند اطمینان و انگیزه مردم برای مشارکت را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

وی افزود: پاسخگویی نهادها، سازمان‌ها، مؤسسات و حتی افراد در چارچوب قانون و در سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل به ذینفعان و نهادهای ناظر از جمله عواملی است که به برپا شدن پایه‌های حکمرانی خوب و اصل اساسی آن یعنی مشارکت فعال در جامعه منجر می‌شود.

طبیب زاده، استفاده از نظرات گوناگون در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را از جمله اصول حکمرانی خوب عنوان کرد و گفت: حکمران خوب این نظرات متفاوت را در قالب وفاق ملی و عمومی برای همگرایی به کار گرفته و زمینه جلب مشارکت را فراهم می‌نماید که لازمه این هم‌افزایی آگاهی از نیازهای بلندمدت جامعه است.

رئیس اتاق کرمان افزود: ازجمله عواملی که مشارکت را تعمیق و توسعه می‌بخشد این است که مردم احساس کنند و مطمئن باشند که افراد به‌تناسب فعالیت خود از منافع حاصل از مشارکت سهم خواهند برد و عدالت در برخورداری از منافع برقرار است و هیچ‌گونه رانت یا انحصاری برای هیچ گروه خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: جامعه‌ای برای تولید و توسعه مشارکت می‌کند که مطمئن شود ابزارهای مناسب و لازم برای تنظیم نهادها، ساختارها و عوامل برای استفاده حداکثری از منابع و بهره‌وری کل عوامل و حفاظت بی‌قیدوشرط از محیط‌زیست وجود دارد و صاحبان سرمایه در فضای رقابتی و به‌دوراز هرگونه انحصار حداکثر بازدهی را به دست خواهند آورد.

طبیب زاده مسئولیت‌پذیری را نیز یکی از کلیدی‌ترین مؤلفه‌های حکمرانی خوب در جامعه برشمرد و گفت: باید تمامی نهادها اعم از حکومتی، دولتی، مدنی و اجتماعی در قبال سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقداماتی که بر منافع سرمایه‌گذاران اعم از خرد و کلان اثر می‌گذارد مسئول باشند و در مردم این اعتماد به وجود آید که ابزار مسئولیت خواهی از تأثیرگذاران بر منافع فردی و نهادی حاصل شود.

رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: تلاش‌های بزرگی که برای خصوصی‌سازی و مشارکت حداکثری مردم در اقتصاد ازجمله ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و تصویب قانونی در مجلس در همین رابطه و عدم توفیق این برنامه آن‌گونه که مدنظر رهبر معظم انقلاب بوده و همچنین ریزش سهمگین ارزش سهام مردمی که می‌خواستند با خرید سهام از بازار سرمایه نقشی در تأمین مالی داشته باشند و سرخوردگی ناشی از آن، ورشکستگی صندوق‌های پس‌انداز و بلاتکلیفی سپرده‌گذاران، انحصار دولت در خرید محصولات تولیدی بخش خصوصی و تحمیل قیمت‌های دستوری و خلف وعده در تعهدات و پرداخت‌های خود به آنها از جمله تولیدات نیروگاه‌های بخش خصوصی، تحمیل قیمت‌های دستوری کالاها، اخذ پیمان‌های ارزی از صادرکنندگان و الزام آنها به ارائه ارز با نرخ‌هایی به‌مراتب کمتر از بازار، وضع عوارض ناگهانی محصولات صادراتی و ممنوعیت‌های غیر کارشناسی صادرات نشان از نبود اصول حکمرانی خوب اقتصادی در جامعه بوده و موجبات بی‌اعتمادی بخش خصوصی را فراهم آورده است.

طبیب زاده در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به انتخاب شعار سال مبنی بر مشارکت مردم در جهش تولید، عوامل ناموفق بودن حضور و مشارکت مردمی در اقتصاد آسیب‌شناسی و تحت لوای فرمان راهبردی سال احصا و از بین برده شود تا مردم بتوانند به اصول حکمرانی خوب مستقر شده و با طیب خاطر مشارکتی شگفتی‌ساز بیافرینند و با ایجاد جهش واقعی تولید عملاً موجبات تحقق شعار سال را فراهم آورند.

موضوعات :
در همین رابطه