رادیو مجازی اتاق ایران - 27 خرداد 1403

تولید کنسرو ماهی تن با کمبود ماده اولیه مواجه است

رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: تأمین ارز برای واردات ماهی تن با هدف تأمین نیاز کشور انجام نشده و با کمبود ماده اولیه برای تولید کنسرو ماهی تن مواجه هستیم.

12 خرداد 1403
کد خبر : 70041
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

به گفته رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران با وجودی که سازمان شیلات لزوم واردات 35 هزار تن ماهی تن را برای پیشبرد تولید کنسرو در نیمه نخست امسال تأیید کرده اما وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین ارز واردات این کالا همکاری لازم را با تولیدکنندگان ندارد.

مسعود بختیاری، رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران از کمبود ماده اولیه تولید کنسرو ماهی تن در کشور خبر داد و گفت: در پایان فصل صید قرار داریم و اصلی‌ترین دغدغه کنونی تولیدکنندگان کنسرو ماهی تن تأمین ماهی به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید این کالاست.

او ادامه داد: فصل صید در خرداد تمام و اواخر ماه مهر از سر گرفته می‌شود، در این فصل که در میان اهالی جنوب به فصل مونسون معروف است، صید محدود می‌شود و امکان تأمین ماهی موردنیاز صنعت کنسرو ماهی تن از صید داخل از بین می‌رود و این صنعت به طور معمول در این فصل ماهی موردنیاز را از طریق واردات تأمین می‌کند.

وی افزود: در چنین شرایطی وزارت جهاد کشاورزی در ثبت سفارش واردات ماهی تن محدودیت قائل شده و در حال حاضر می‌توان گفت ثبت سفارش برای ماهی بسته است و این موضوع صنعت را با کمبود شدید ماده اولیه مواجه کرده و واحدهای تولیدکننده کنسرو ماهی تن از ابتدای سال تاکنون ثبت سفارش چندانی نداشته‌اند؛ تداوم این رویه به کاهش عرضه کنسرو ماهی تن در بازار و افزایش قیمت آن می‌انجامد.

بختیاری ادامه داد: سیستمی‌سازی ثبت سفارش‌ها نیز جریان کار را کند کرده و برای ثبت سفارش واردات ماهی تن در سیستم ابتدا باید قیمت جهانی ماهی تن احصا شود که البته پس از پیگیری روزانه سندیکای صنایع کنسرو ایران در یک ماه گذشته روز سه‌شنبه ۸ خرداد قیمت جهانی ماهی تن در وزارت جهاد کشاورزی تعیین تکلیف شد.

رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران تصریح کرد: سازمان شیلات ایران در مکاتبه با وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که برای شش‌ماهه نخست سال جاری ۲۵۰۰۰ تن ماهی تن با ارز تالار دوم باید ثبت سفارش و به کشور وارد شود، همچنین از آنجا که سازمان شیلات می‌داند خلأ زیادی در تأمین ماهی موردنیاز واحدهای تولیدکننده کنسرو ماهی تن وجود دارد اعلام کرده که ۱۰۰۰۰ تن ماهی دیگر نیز با ارز حاصل از صادرات وارد شود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: سازمان شیلات تأیید می‌کند که صنعت کنسرو ماهی تن برای پیشبرد تولید در نیمه نخست سال ۱۴۰۳ به ۳۵۰۰۰ تن ماهی نیاز دارد اما وزارت جهاد کشاورزی تولیدکنندگان کنسرو ماهی را آنچنان که باید در تأمین ارز همراهی نمی‌کند و به عبارت دیگر به نظر سازمان شیلات به عنوان دستگاه تخصصی ذیل خود توجه کافی مبذول نمی‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: فعالان صنعت می‌دانند که کشور در تنگنای تحریم با محدودیت منابع ارزی روبه‌روست؛ تحریم بزرگ‌ترین بلا به جان تولیدکننده است و به باور من تحریم جز آسیب دستاوردی برای کشور ندارد. اما در شرایط تحریم منابع ارزی را باید مدیریت کرد و تأمین مواد اولیه تولید در کارخانه‌ها را در اولویت قرار داد و از بروز مفاسدی که به هدررفت منابع ارزی کشور می‌انجامد جلوگیری کرد.

بختیاری گفت: اگر امسال سال جهش تولید است پس باید به اقتضائات آن تن داد و توجه داشت که کنسرو ماهی در کشور ما کالای مصرفی اقشار متوسط به پایین جامعه است و کاهش عرضه و افزایش قیمت آن به خروج این کالا از سبد خرید این طبقه اقتصادی می‌انجامد؛ بنابراین اگر ارز موردنیاز برای واردات ماهی تن در نیمه نخست امسال اختصاص نیابد به یقین از ماه دوم تابستان با کمبود عرضه کنسرو ماهی تن در بازار روبه‌رو خواهیم شد، اتفاقی که در سال گذشته نیز شاهد آن بودیم.

رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران اظهار کرد: تاکنون که سه ماه از سال ۱۴۰۳ گذشته تولیدکنندگان کنسرو ماهی تن با وجود افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد، انرژی و حمل قیمت محصولات خود را افزایش نداده‌اند و همچنان قیمت ۸۷۵۰۰ تومان سال گذشته را بر محصولات خود درج می‌کنند و با این کار از حاشیه سود خود می‌کاهند، به عبارت دیگر تولیدکنندگان وظایف خود را برای تداوم تولید در چنین شرایطی انجام داده‌اند اما دولت و بانک مرکزی بر اجرای وظایف خود متعهد نیستند.

وی افزود: در زنجیره کنونی تولید تا مصرف کنسرو ماهی تن این تولیدکننده است که متضرر می‌شود تا بازار مصرف خود را از دست ندهد و تولیدکننده در چنین شرایط انتظار دارد که دولت در کنار او باشد نه در مقابلش.

موضوعات :
در همین رابطه