رادیو مجازی اتاق ایران - 27 خرداد 1403

به دنبال ضعف ین و مشکل خودروسازان

رشد اقتصادی ژاپن 1.8 درصد کم شد

تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماهه امسال 1.8 درصد کاهش پیدا کرد. البته این کاهش به دلیل بازنگری رو به بالا در مخارج سرمایه‌‌ای و داده‌های موجودی انبارها، کمتر از 1.9 درصد پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان است.

22 خرداد 1403
کد خبر : 70112
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

تحلیلگران انتظار دارند که اقتصاد ژاپن در سه ماه اول سال به‌تدریج روند بهبود را آغاز کرده باشد، اگرچه ضعف سرسختانه ین و اختلالات در کارخانه‌های بزرگ خودروسازی ژاپن همچنان چشم‌انداز سه‌ماهه جاری را مختل خواهد کرد.

داده‌های جدید دفتر کابینه ژاپن نشان داد که تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه‌ماهه اول نسبت به سه ماه قبل به میزان ۱٫۸ درصد کاهش‌ یافته است؛ درحالی‌که این انقباض ۱٫۹ درصد پیش‌بینی‌شده بود.

داده‌های تجدیدنظر شده تولید ناخالص داخلی براساس این گمانه‌زنی است که بانک مرکزی ژاپن ممکن است در بررسی سیاست‌های خود در این هفته در مورد کاهش خرید اوراق قرضه دولتی ژاپن به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای کاهش محرک‌های پولی برای مهار تضعیف ین بحث کند.

سرمایه‌گذاران به دنبال سرنخ‌هایی در مورد زمان افزایش بیشتر نرخ‌ها توسط بانک مرکزی هستند، که در ماه مارس برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ نرخ‌ها را در یک تغییر مسیر تاریخی از سیاست‌های پولی بسیار آسان، افزایش داد.

مصرف خصوصی که بیش از نیمی از اقتصاد ژاپن را تشکیل می‌دهد، در سه‌ماهه اول ۰٫۷ درصد کاهش یافت که نسبت به تخمین اولیه تغییری نداشت زیرا افزایش هزینه‌های زندگی بر وضعیت مالی خانوارها فشار می‌آورد. این چهارمین سه‌ماهه متوالی کاهش بوده است.

داده‌ها نشان می‌دهد که تقاضای خارجی یا صادرات منهای واردات، ۰٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی کلی کاهش داده است، درحالی‌که تقاضای داخلی ۰٫۱ واحد کاهش‌یافته است.

موضوعات :
در همین رابطه