ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت می‌گوییم

رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

رئیس اتاق شیراز در همایش آشنایی با نحوه تعاملات ارزی با روسیه

استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است

محمدصادق حمیدیان، رئیس اتاق شیراز به اشاره به فرصت‌های موجود برای توسعه مناسبات تجاری ایران و روسیه، استفاده از ظرفیت‌های تجاری این کشور را نیازمند یک برنامه‌ریزی منسجم و منظم دانست.

19 تیر 1403
کد خبر : 70352
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز، گفت: بازار کشورهای اوراسیا و به‌ویژه کشور روسیه یک ظرفیت تجاری بالقوه برای کالاهای تولیدی استان فارس است که تجار و بازرگانان ما باید برای حضور قوی و منسجم در این بازار به برنامه‌ریزی مستمر و منسجم نیاز داریم.

محمدصادق حمیدیان در همایش تخصصی آشنایی با نحوه تعاملات ارزی با روسیه که با حضور نمایندگان بانک‌های سپه ایران و ازبر روسیه برگزار شد، افزود: روسیه در سال 1402 با صادراتی بالغ‌بر 2183 هزار تن و به ارزش 946 میلیون دلار نهمین مقصد صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است و بیشترین میزان صادرات به این کشور مربوط به گروه کالایی میوه و تره‌بار (31 درصد) و سپس مواد اولیه پلیمری (15 درصد) بوده است.

حمیدیان اظهار کرد: ارزش صادرات کشور به روسیه در دوره 1402- 1393 روندی تقریباً افزایشی بوده است اما در تمام دوران واردات به‌صورت نوسانی تغییر کرده است.

رئیس اتاق شیراز اضافه کرد: بر اساس آمار بیشترین میزان صادرات از کشور ایران به کشور روسیه در سال 1402 و بالغ‌بر 951 میلیون دلار بوده است که بالاترین واردات از روسیه نیز در این دوره متعلق به سال 1402 و به ارزش 1691 میلیون دلار است.

وی ادامه داد: همچنین روسیه در سال 1401 با 2624 هزار تن و به ارزش 1576 میلیون دلار صادرات به ایران، ششمین مبدأ وارداتی ایران به شمار می‌رود و غلات با سهم 58 درصد و ماشین‌سازی و تجهیزات با سهم 14 درصد بیشترین واردات گروه کالایی ایران از کشور روسیه در سال 1401 بوده است.

حمیدیان گفت: مثبت‌ترین تراز تجاری ایران (بیشترین غلبه صادرات بر واردات) مربوط به سال 1396 و بالغ‌بر 17602 میلیون دلار بوده است بنابراین با توجه به پتانسیل‌های موجود دو طرف، با شناخت دقیق ظرفیت‌های اقتصادی استان فارس و روسیه و رفع موانع بانکی می‌توانیم میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش داد.

وی تصریح کرد: همچنین از 59 درصد واردات غله از کشور روسیه به ایران حدود 7 درصد مربوط به استان فارس است که با توجه به اینکه این موضوع برای حفظ صادرات کارخانه‌های آرد استان یک نیاز برای استان است، انتظار می‌رود این مهم تسهیل شود.

حمیدیان با اشاره به اینکه باید تراز تجاری استان را با کشور روسیه مثبت کنیم زیرا پیامد مثبت آن در حوزه صادرات استان ملموس خواهد بود، افزود: در حال حاضر انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی مابین بانک سپه ایران و بانک ازبر روسیه، سازمان توسعه تجارت با همتای روسی خود و قانون الحاق ایران به توافق تجارت آزاد با اوراسیا ظرفیت‌هایی بسیار مناسبی است که متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها استفاده مناسب نشده است.

رئیس اتاق شیراز گفت: مسائل مالی و بانکی یکی از مسائل حائز اهمیت برای بازرگانان ماست که اگر در زمینه تعاملات ارزی بتوان فضا را مدیریت و تسهیل کرد، بازار اوراسیا فرصت مطلوبی برای تجار و بازرگانان استان فارس است.

وی اظهار کرد: عدد قابل‌توجهی از مبادلات ایران و روسیه وجود دارد که این‌ها گردش مالی خوبی دارند و اگر توسعه پیدا کند بانک روسی می‌توانیم کارهای خوبی در استان فعال هستند که در این زمینه فعال باشند.

حمیدیان ادامه داد: عدد قابل‌توجهی از مبادلات ایران با کشور روسیه وجود دارد که اگر شرایط مبادلات بانکی توسعه مابین این دو کشور توسعه پیدا کند می‌توان کارهای خوبی در حوزه واردات و صادرات در استان انجام شود و ما در اتاق شیراز از هرگونه همکاری در زمینه‌های مختلف برای حل مشکلات و افزایش مبادلات تجاری با کشور روسیه استقبال می‌کنیم.

در ادامه این جلسه مرتضی شریفی، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: توسعه تجارت استان فارس و کشور روسیه از سال گذشته به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه میز روسیه در استان تشکیل شد و جلسات مستمری برای تسهیل مراودات تجاری با این کشور در استان برگزار می‌شود.

وی با توجه به کالاهای تولیدی استان فارس افزود: کشور روسیه و بازار اوراسیا می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای حضور کالاهای تولیدی استان فارس باشد که این بازار باید بیش‌ازپیش موردتوجه تجار و بازرگانان استان قرار گیرد.

شریفی با تأکید بر اینکه در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و غیره با کشور روسیه می‌توانیم تعامل اقتصادی داشته باشیم اظهار کرد: به دنبال برقراری ارتباط و تعاملات دوسویه مابین استان فارس و کشور روسیه هستیم و پیگیری‌هایی در این زمینه در استان در حال انجام است.

در ادامه این جلسه، مسعود حاتم وند، رئیس بانک سپه استان فارس هم گفت: در موضوع صادرات و واردات و انجام مراودات مالی بانک بزرگ سپه اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی را بانک کشور روسیه انجام داده که تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه مابین دو کشور منعقد شده است.

وی با تأکید بر اینکه استان فارس نخستین استان کشور در همکاری مشترک در جهت مبادلات بانکی با کشور روسیه است افزود: هدف ما این است که بتوانیم در استان با شرایط موجود و تشریک‌مساعی با بخش دولتی و بخش خصوصی استان نقش خود را در حوزه توسعه‌ای و اقتصادی استان ایفا کنیم.

حاتم وند با بیان اینکه بانک سپه به دنبال این است که با قابلیت‌هایی که دارد به حوزه اقتصاد استان کمک کند ادامه داد: بانک سپه فارس با برخورداری از 200 شعبه جز سه استان ممتاز و بزرگ کشور در ارائه خدمات به آحاد مردم است و امیدواریم در بحث اقتصادی بتوانیم با اقدامات مناسب گام مثبت برداشته و به چرخه اقتصاد استان کمک کنیم.

موضوعات :
در همین رابطه