رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اردیبهشت 1403

گمرک ایران اعلام کرد

الزام شرکت‌های حمل و نقل داخلی به تسویه حواله بارگیری

براساس اعلام گمرک ایران، کلیه شرکت های حمل و نقل داخلی از تاریخ ۲۷ خرداد باید نسبت به تسویه حواله­‌های بارگیری صادر شده در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام کنند.

22 خرداد 1396
کد خبر : 8800
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

گمرک ایران اعلام کرد: تسویه حواله بارگیری‌های صادرشده برای شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی در پنجره واحد تجارت فرامرزی از ۲۷ خردادماه الزامی می‌شود.

در اطلاعیه گمرک ایران آمده است: پیرو اطلاعیه قبلی، از تاریخ ۲۷ خردادماه کلیه شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی باید نسبت به تسویه حواله‌های بارگیری صادرشده در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام نمایند.

هم‌اکنون امکان تسویه حواله بارگیری‌های صادرشده برای شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی در پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم شده است.

در راستای اجرای تفاهم نامه تبادل الکترونیک داده بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، امکان تسویه حواله‌های بارگیری صادرشده جهت شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی فراهم شد.

بر این اساس، شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی باید با مراجعه به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی به آدرس epl.irica.ir از منوی "تسویه حواله بارگیری" به ثبت اطلاعات موردنیاز و تسویه حواله‌های بارگیری اقدام کنند.

با سامانه هوشمند حواله بارگیری الکترونیک ضمن هماهنگی بیشتر بین گمرک، بندر و پایانه حمل‌ونقل در وقت و هزینه شرکت‌ها و صاحبان کالا صرفه‌جویی می‌شود.

در این سامانه، اطلاعات حواله بارگیری کالا توسط شرکت‌های حمل‌ونقل مستقر در پایانه وارد و به‌صورت برخط توسط گمرک و اداره گارد و انتظامات جهت کنترل و ساماندهی تردد کامیون‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پیاده‌سازی این سامانه که باهدف تبادل الکترونیکی اسناد میان گمرک و پایانه حمل‌ونقل طراحی شده، علاوه بر مکانیزه کردن فرایندهای درب ورود و خروج کامیون رو، موجب افزایش سرعت و دقت در کنترل کامیون‌های ورودی و خروجی، کاهش بار ترافیکی در درب‌های عملیاتی، روان‌سازی عبور کامیون‌ها، جلوگیری از جعل احتمالی حواله بارگیری و همچنین تسریع و تسهیل کار رانندگان و افزایش رضایت آنها شده است.

در همین رابطه