رادیو مجازی اتاق ایران - 3 مرداد 1403

وزیر اقتصاد ترکیه مدعی شد

تسهیل صادرات ترکیه به قطر از مسیر ایران

وزیر اقتصاد ترکیه می‌گوید: ایران، ترکیه و قطر در حال مذاکره برای استفاده از مسیر زمینی ایران برای تسهیل تجارت میان قطر و ترکیه هستند.

14 مرداد 1396
کد خبر : 9575
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

 

وزیر اقتصاد ترکیه از مذاکره ایران، ترکیه و قطر برای استفاده از مسیر زمینی ایران برای تسهیل تجارت میان قطر و ترکیه خبر داد.

نیهات زیبکچی، به خبرگزاری آناتولی این کشور گفت: 3 کشور در حال مذاکره در مورد جایگزین های مسیرهای تجاری فعلی با قطر هستند و آسان ترین مسیر عبور از خاک ایران است.

کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر از روز 5 ژوئن با متهم کردن قطر به حمایت از تروریزم به صورت ناگهانی تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند و یک تحریم همه جانبه زمینی، هوایی و دریایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اند.

زیبکچی در ادامه گفت: ما می خواهیم تمام نیازهای قطر را تامین کنیم. ما می خواهیم تمام تامین کنندگان کالا در ترکیه از جمله مواد شوینده، لوازم خانگی و منسوجات بتوانند کالاهای خود را در قطر بفروشند.

از زمان آغاز بحران قطر، ترکیه صدها محموله باری شامل مواد غذایی به قطر ارسال کرده، اما به گفته زیبکچی، استفاده از هواپیماهای باری برای ارسال کالا روش پایدار و اقتصادی این نیست.

وی اظهار کرد: ما پیش بینی می کنیم که حداقل 4 کشتی با تناژ بالا به صورت ماهانه به قطر بروند، اما مسیر زمینی یک جایگزین برای انتقال بسته های انعطاف پذیر و کوچک تر است.

ترکیه بعد از بحران اخیر به طور کامل از قطر پشتیبانی کرده و علاوه بر ارسال کمک های اقتصادی، تعدادی نیروی نظامی نیز به این کشور اعزام کرده است. قطر و ترکیه اخیرا در آب های خلیج فارس رزمایش نظامی نیز برگزار کرده اند.

در همین رابطه