رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه اعلام کرد

دلیل افت تجارت ایران و ترکیه

صادرات ترکیه به ایران 41 درصد افت کرده است که رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه، رکود حاکم بر فضای اقتصادی منطقه و مسائل سیاسی داخل ترکیه را عوامل اصلی آن می‌داند.

16 مرداد 1396
کد خبر : 9611
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

طبق اعلام اداره آمار ترکیه، صادرات این کشور به ایران ۴۱ درصد افت کرده که رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه دلایل این افت را تشریح و تصریح کرد: رکود حاکم بر فضای اقتصادی منطقه و مسائل سیاسی داخل ترکیه مهم‌ترین دلایل کاهش روابط اقتصادی ایران و ترکیه است.

رضا کامی گفت: با توجه به اوضاع‌واحوال منطقه و رکود اقتصادی که در منطقه وجود دارد این امکان و احتمال وجود داشت که حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر به همین دلایل مقداری کاهش حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه به وجود آمده است و کاهش روابط اقتصادی در این بازه زمانی میان ایران و ترکیه محسوس است.

رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه با اشاره به دلایل این مسئله گفت:‌ عمده دلیل این منطقه فضای موجود و رکود در منطقه است. از سوی دیگر هم مسائل سیاسی حاکم بر منطقه و مسائل سیاسی در خود ترکیه هم در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است، چراکه بخشی از تجار و تولیدکنندگان ترکیه فعالیت‌هایشان به دلیل مسائل داخلی ترکیه کند شده است. مشخص است که اوضاع سیاسی هر کشوری بر اقتصادش اثرگذار است و ترکیه هم از این قاعده مستثنا نیست.

کامی درباره آینده روابط تجاری ایران و ترکیه گفت: آینده روابط ایران و ترکیه هم به مسائل منطقه‌ای بستگی دارد و خیلی نمی‌توان در این زمینه پیش‌بینی خاصی کرد ولی نهایتاً با توجه به تلاشی که مسئولین دو کشور انجام می‌دهند به‌ویژه در مورد افزایش تعرفه‌های ترجیحی به نظر می‌رسد حجم روابط دو کشور در آینده روند نزولی پیدا نکند.

وی اضافه کرد: طبیعتاً بخشی از کاهش یا افزایش روابط دو کشور به فصل‌های مختلف سال برمی‌گردد، چون روابط اقتصادی ایران و ترکیه در فصل‌های مختلف سال بالا و پایین می‌شود و برای همین به نظر نمی‌آید روند نزولی در آینده ادامه پیدا کند.

در همین رابطه