ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت می‌گوییم

رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران مطرح کرد

بنگاه‌های کوچک و متوسط در انتظارSME بانک‌ها، هلدینگ صادراتی و خوشه‌های صنعتی‌

روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: برای حل بحران بیکاری و رهایی از رکود حاکم بر اقتصاد باید بنگاه‌های کوچک و متوسط تقویت شود. راهکارهای این مسئله عبارت است از: تشکیل SME بانک‌ها، تأسیس هلدینگ تأمین مواد اولیه و صادرات، و تجمیع این واحدها در خوشه‌های بزرگ صنعتی.

05 شهریور 1396
کد خبر : 9914
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک
روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: برای حل بحران بیکاری و رهایی از رکود حاکم بر اقتصاد باید بنگاه‌های کوچک و متوسط تقویت شود. راهکارهای این مسئله عبارت است از: تشکیل SME بانک‌ها، تأسیس هلدینگ تأمین مواد اولیه و صادرات، و تجمیع این واحدها در خوشه‌های بزرگ صنعتی.

ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسون صنایع اتاق ایران - عکس: زهرا رمضانی

بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات خود هستند؛ مشکلاتی چون کمبود نقدینگی، رکود، تأمین مواد اولید و تولید صادرات محور. ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: «سال‌هاست که بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران به فراموشی سپرده‌شده است. اما باید برای این واحدهای اقتصادی برنامه‌ریزی اساسی داشت.»

این برنامه‌ریزی چیست؟ روغنی گلپایگانی می‌گوید: «اگر دولت دوازدهم می‌خواهد برای اقتصاد و اشتغال مردم برنامه‌ای منسجم داشته باشد راه این تحرک از مسیر تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌گذرد.»

مهم‌ترین مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط چیست؟ او کمبود نقدینگی و رکود را بزرگ‌ترین مشکلات این حوزه می‌داند.

چند ماه قبل در کمیسیون صنایع اتاق ایران، جلساتی درباره احصا موانع و مشکلات این واحدها برگزار می‌کردید؛ نتیجه این جلسات به کجا رسید؟ رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران پاسخ می‌دهد: «اینکه بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور ما مورد بی‌مهری قرارگرفته و فاقد کارایی لازم است، نکته‌ای است که همه بر روی آن اجماع نظر دارند.» او ادامه می‌دهد: «طوری که بیش از 85 درصد این واحدها یا تعطیل‌شده‌اند یا زیر 50 درصد ظرفیت تولید می‌کنند.»

روغنی گلپایگانی می‌گوید: «کمیسیون بعدازاینکه موانع و مشکلات را شناسایی کرده، چند راهکار را به دولت و به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران پیشنهاد داده است.»

این پیشنهادها کدام است؟ او پاسخ می‌دهد: «تشکیل SME بانک‌ها، تأسیس شرکت‌های بزرگ تامین مواد اولیه صادرت و درنهایت تجمیع این واحدها در خوشه‌های بزرگ صنعتی.» او درباره  SME بانک‌ها می‌گوید:«بانک‌های بیشتر به واحدهای صنعتی بزرگ اعتماد می‌کنند تا واحدهای کوچک و متوسط؛ اگر این واحدها بانکی داشته باشند که از آنها حمایت کند، بهتر می‌توانند مشکلات مالی خود را برطرف کنند.»

او ادامه می‌دهد: «در همه جای دنیا بنگاه بزرگ کارفرما و بنگاه کوچک پیمانکار هستند. ما هم باید به این ظرفیت توجه داشته باشیم.»

به گفته روغنی گلپایگانی، انتظار می‌رود دولت دوازدهم به این مقوله توجه کند؛ البته همه مطالبات حوزه صنعتی به وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته‌شده است.

در دولت یازدهم دو بار تحت عنوان تأمین مالی به بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلات داده شد، چقدر این در نجات واحدهای تولید مفید بود؟ روغنی گلپایگانی در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «اگرچه تنها مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط تأمین نقدینگی نیست، ولی کمبود نقدینگی یکی از مشکلات این واحدهاست. تأمین منابع مالی توسط دولت یازدهم کار خوبی بود ولی متأسفانه درست اجرا نشد.»

او درباره چرایی این مسئله می‌گوید: «بانک‌ها همراهی لازم را با واحدهای تولیدی نداشتند. این پول‌ها به دلیل رد دیون یا مفاصا حساب بنگاه‌ها، به آنها پرداخت نشد و به‌نوعی به چرخه تولید وارد نشد.»

برای سال جاری دولت چه برنامه‌ای برای بنگاه‌ها دارد؟ او تصریح می‌کند: «امسال حدود 30 هزار میلیارد تومان برای پرداخت به بنگاه‌ها پیش‌بینی‌شده است؛ امیدواریم این مبلغ وارد چرخه تولید شود و تأثیر آن را در حوزه تولید ببینیم.»

در همین رابطه