رادیو مجازی اتاق ایران - 3 بهمن 1400

یادداشت حسین سلاح‌ورزی برای پایگاه خبری اتاق ایران

حذف ۴ صفر از پول ملی؛ نمایشی و مخرب

سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: حذف چهار صفر از پول ملی یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسئولان به‌جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.

حسین سلاح‌ورزی

نایب رئیس اتاق ایران
15 اردیبهشت 1399
کد خبر : 33104
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

گفت‌وگو و کار در مورد حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط حاضر چیزی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است. دوستان صحبت از کاهش هزینه‌های حسابداری بر اثر این تغییر می‌کنند که  در میان‌مدت حرف صحیحی است.
البته در کوتاه‌مدت این اقدام، با توجه به لزوم اصلاح ارقام آمارها و صورت‌ها مالی سال‌های گذشته، برای مقایسه‌پذیر شدن، هزینه‌زاست و شانس خطا هم در دوران تغییر، در محاسبات مالی بالا می‌رود. اما به‌طورکلی، در مقیاس ناکارآمدی‌های نظام اقتصادی ایران، این اعداد و ارقام خنده‌آور است.

در ایران، دولت تقریباً هم اندازه تولید ناخالص داخلی نومینال، سوبسید پیدا و پنهان توزیع می‌کند؛ و این سوبسید در برخی حوزه‌ها همچون آب و انرژی، علاوه بر ایجاد ناکارآمدی اقتصادی شدید، اثرات مهمی بر ناپایدار کردن زیست‌بوم ایران دارد؛ که بهای آن را نسل‌های بعدی به‌سختی خواهند پرداخت.

این فقط یک‌قلم از مشکلات حاد در کشور ما است و حالا در میان فهرست مطول مشکلات ناکارآمدی در کشور، چرا دوستان نگران هزینه‌های حسابداری به دلیل وجود صفرهای اضافه‌شده‌اند؟!

 انگار در انباری که شتر با بارش در آن گم می‌شود؛ شما برای افزایش دقت انبارداری، واحد اندازه‌گیری ارزن ورودی انبار را، از کیلوگرم به دانه تغییر دهی!

در کوتاه‌مدت هم، اثر حذف چهار صفر از پول ملی، با گرد شدن قیمت‌ها به سمت بالا، اثر تورمی خواهد بود. اما درمجموع این فعالیت یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسئولان به‌جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه