رادیو مجازی اتاق ایران - 18 مرداد 1401
روزنامه شرق

حوادث غیرمترقبه؛ هشدار یا آماده‌باش

تجربه نشان می‌دهد که نظارت و ارزیابی‌های انجام‌شده پس از وقوع حوادث طبیعی تحولی در سیستم و رفع نواقص ایجاد نکرده و پس از رفع بحران خبری و کاهش حساسیت‌ها صرفا به گزارش‌های مکتوب رسمی ختم می‌شود.

محیط زیست

غلبه ریزگردها بر دیپلماسی منطقه‌ای

اصلی‌ترین شیوه و روش مقابله با ریزگردها در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، دسترسی به داده‌های معتبر و بهنگام و مجهزشدن به تحلیل‌های دقیق با استفاده از فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی است.

کشاورزی و محیط زیست

تمامی جنگل‌ها را پاک بتراشید

نهاد اجرائی متولی جنگل در هزارتوی بوروکراسی پیچیده، در مجموعه قوانین و سلطه روابط فراقانونی و مهم‌تر از همه قرارداشتن در زیرمجموعه وزارتی که دغدغه اصلی‌اش تولید و تنظیم بازار است به حاشیه رفته است.

محیط زیست

علم اقتصاد؛ محل نزاع سیاست‌گذارها

آنچه امروز در کشورمان محل نزاع است، خود «اقتصاد» به‌عنوان یک علم است؛ نزاع کسانی که این حوزه را علم نمی‌پندارند و با نگاه ایدئولوژیک مشکلات اقتصادی را تحلیل می‌کنند؛ عقلانیت در تصمیم آنها جایی ندارد.

اقتصاد کلان

ارزش زمان و بهره‌وری در اقتصاد ایران

هزینه فرصت مفهومی اقتصادی است که هزینه‌ای را توصیف می‌کند که براساس ارزش جایگزین ازدست‌رفته اندازه‌گیری می‌شود؛ اما زمان، هزینه فرصت و بهره‌وری و کارایی در میثاق و فرهنگ نظام تدبیر و مردم ایران جایگاهی ندارد.

اقتصاد کلان

جراحی اقتصاد یا حراجی پول ملی

در طول دهه‌های گذشته، به‌جای جراحی اقتصاد، حراجی پول داشته‌ایم. نباید از این اصطلاح تعجب کرد و کافی‌ است به حراج ارز در بازار کشور و حراج پول ملی و پایه پولی نگاهی بیندازیم.

اقتصاد کلان

دولت و دانش مبارزه با فساد

حضور مردم، نهادهای مردمی و رسانه‌ها در میدان مبارزه با فساد یک ضرورت است. امروزه هیچ کشوری بدون چنین حضوری نمی‌تواند دستاورد قابل‌ اعتنایی در امر مبارزه با فساد داشته‌ باشد.

اقتصاد کلان

اقتصاد ایران و معمای فساد در آن

اولین قدم‌ برای اصلاح امور اقتصادی کشور، فراهم‌کردن امکان برای مدیریت جامعه است که از جریان تولید ثروت و شیوه کسب دارایی شهروندان و به‌ویژه مقامات و صاحب‌منصبان مطلع شده و نقل و انتقال مشکوک اموال را شناسایی کند.

اقتصاد کلان

جنگ اوکراین و سونامی ناامنی غذا در جهان

ایجاد چتر امنیت غذایی جهت گروه‌های آسیب‌پذیر و تأمین حداقل نیازهای غذایی این گروه‌ها از طریق افزایش دسترسی اقتصادی و قدرت خرید و سهمیه‌بندی کالاهای غذایی، شاید اصلی‌ترین دغدغه برنامه‌ریزان اقتصادی در سال پیش‌رو باشد.

اقتصاد کلان

حفظ بستر محیط ‌زیست مبرم‌ترین صیانت است

نهاد نظارت و قانون‌گذاری کشور با درک عمیق از بحران‌های زیست‌محیطی بیش‌از‌این چشم از فوریت‌ها برنگرفته و به‌جای کم‌مهری به محیطزیست، در پایداری آن بکوشد.

محیط زیست