رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401
خبرآنلاین

سید محمد بحرینیان درباره چرایی توسعه نیافتگی در ایران توضیح داد

ناخواسته خود را برابر تحریم‌ها بی‌دفاع کرده‌ایم

بحرینیان، کارشناس مسائل توسعه در ایران معتقد است عدم اهلیت فنی و علمی در ایران تحت‌الشعاع اهلیت سیاسی و امنیتی قرار گرفته و همین مساله سبب شده در یک قرن گذشته تصمیمات اشتباه در میان تصمیم گیران اقتصادی کشور شده است.

اقتصاد کلان

اتخاذ نگاه ساختاری در وزارت تازه تاسیس گردشگری

اردشیر اروجی کارشناس حوزه گردشگری در یادداشتی با اشاره به تاسیس وزارت گردشگری از دو ماه گذشته، نوشته است:برای اینکه وزارتخانه تازه تاسیس بتواند شکوفایی ایران در امر گردشگری را محقق کند نیاز به یک نگاه ساختاری و البته تلفیقی در این امر دارد جایی که باید تصدی گری را کاهش دهد

اقتصاد گردشگری

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران

تکلیفمان را برای نحوه اداره اقتصاد مشخص کنیم

ابوالفضل روغنی گلپایگانی تاکید می‌کند: اگر ما می‌خواهیم اقتصاد بدون وابستگی به نفت داشته باشیم، شرایط اداره کشور به نحو دیگری باید طراحی و برنامه‌ریزی شود و اگر می‌خواهیم اقتصاد کشورمان براساس درآمدهای نفتی باشد نیز باید به گونه دیگری رفتار کنیم.

اقتصاد کلان

کارت‌های بازرگانی مقصرند یا سیاست‌های ارزی؟

مرور انتقادات وارد به سازوکار واردات به کشور طی یکی دو سال اخیر نشان‌می‌دهد به باور منتقدان اعم از منتقدان اقتصادی و... تعیین قیمت دولتی برای ارز و آنچه عدم نظارت بر صدور کارت بازرگانی می‌دانند، دو عامل اصلی بروز مفاسد در حوزه واردات و تخصیص ارز است.

بازرگانی و تجارت

قهرمان‌پور از اولویت سیاست یا اقتصاد در حفظ امنیت ملی می‌گوید

اجازه دهیم اقتصاد بخش خصوصی واقعی رشد کند

قهرمان‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل اعتقاد دارد در کشور ما جبهه‌بندی‌های سیاسی با تفکرات اقتصادی همگرایی ندارد و احزاب سیاسی بر سر موضوعات اقتصادی کاهی در تقابل و گاهی در ائتلاف با یکدیگر هستند.

خصوصی‌سازی

بحران ایران، حجم نقدینگی یا صفرهای پول؟

کامران ندری در یادداشتی نوشت:«گرچه نمی‌توان در شرایط فعلی از حذف صفرها به عنوان کاری به سود کشور دفاع کرد اما نباید فراموش کنیم که دلیل این امر نه تورم‌زا بودن آن بلکه بی‌تاثیری آن بر شاخص‌های کلان در شرایطی است که زمینه‌های تورمی اقتصاد وجود دارد.»

اقتصاد کلان

ورود به کیش برای عراقی‌ها بدون ویزا مقدور شد

مدیر فرودگاه آبادان از برقراری پرواز کیش-آبادان-کیش از ۲۰ دی به عنوان گام نخست اتصال هوایی مناطق آزاد کشور به یکدیگر خبرداد.

اقتصاد گردشگری

عراقی‌ها، ترک‌ها و آذربایجانی‌ها بیشترین گردشگران ورودی به ایران

به گفته معاون گردشگری کشور گردشگران کشورهای همسایه عراق، آذربایجان و ترکیه بیشترین حجم گردشکران ورودی به کشورمان را داشته‌اند.

اقتصاد گردشگری

چالش‌های ارتباط دانشگاه با صنعت

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در یادداشتی نوشت:ارتباط صنعت با دانشگاه در ایران کم‌رنگ است و بسیاری از مقالات خروجی دانشگاهی ایران کاربردی نیست، این در حالی است که بخش خصوصی در زمینه کاربردی کردن آموزش، بسیار موفق‌تر عمل کرده است.

صنایع

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران

چرا بازار قطر هنوز به کام ایران تمام نشده است؟

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران معتقد است ثبات سیاسی، اقتصادی و چشم‌انداز روشن به آینده و هدف‌گذاری صورت گرفته توسط دولتمردان کشور قطر فرصت بسیار مناسبی برای حضور شرکت‌های توانمند ایرانی است.

صادرات