میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مبارک باد
رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400
روزنامه ایران

علم اقتصاد بومی نمی‌شود

می‌توان اعتقادات و باورها را در سیاستگذاری ملاک عمل قرار داد و گفت که شرایط خاصی داریم، اما این به معنای بومی‌سازی علم اقتصاد نیست.

اقتصاد کلان

اقتصاد تعیین کننده سیاست خارجی باشد

اقتصادی پویا و فعال می‌شود که با جامعه بین‌الملل ارتباط داشته باشد؛ قطعاً با انزوا هیچ کشوری موفق نخواهد بود.

اقتصاد کلان

شرایط قراردادهای مناسب در روابط میان کشورها

انتظار داریم روابط اقتصادی با کشورها اثرات بلندمدت در کشور داشته باشد اما این اثرات زمانی پدیدار می‌شود که در شرایط اضطرار تصمیم نگیریم.

اقتصاد کلان

کارشناسان پاسخ دادند

«ترین های» درست و غلط در اقتصاد ایران

به‌گفته کارشناسان در سال 1399 شاهد سیاستگذاری اقتصادی عمده‌ای نبودیم؛ بیشتر تصمیمات مربوط به امور روزمره و دستگاه اجرایی بود که با بی‌نظمی در اجرا نیز مواجه شد.

اقتصاد کلان

«اف‌ای‌تی‌اف» و چشم‌انداز ایران

به‌گفته صدر اگر «اف‌ای‌تی‌اف‌» تصویب نشود و در کنار آن مسأله برجام هم به نتیجه نرسد، چشم‌انداز خوبی در سیاست خارجی ایران نخواهیم داشت.

بین‌الملل

تبعات منفی شدن یک شاخص

رشد منفی در علم اقتصاد یعنی انگیزه‌های سرمایه‌گذاری هم کاهش می‌یابد. با توجه به شرایط فعلی اقتصاد سرمایه‌گذار خارجی هم در کشور وجود ندارد تا بتواند جایگزین شود.

اقتصاد کلان

زمان بازگشت اقتصاد به اولویت اصلی کشور

باید استراتژی‌های دقیق اقتصادی بازتعریف شوند تا از ظرفیت‌های اقتصادی حداکثر استفاده انجام شود. در این صورت روند خسارت به اقتصاد متوقف می‌شود و اقتصاد به کمک سیاست خواهد آمد.

اقتصاد کلان

از سیاستگذاری‌های غلط تا تحریم‌های داخلی

در سال ۹۹ کشور با کسری بودجه و تورم و نقدینگی بالا و پایین بودن قدرت خرید مردم مواجه بود. می‌توان گفت فقر بیشتر و برنامه‌های توسعه متوقف بوده است.

اقتصاد کلان

جایگاه زمان در تصمیم‌گیری‌های دولت

هادی‌حق‌شناس با تاکید بر این نکته که تورم مشکل مزمن اقتصاد است، افزود: آنی‌ترین سیاست مورد نیاز این روزهای اقتصاد ایران سیاست‌های پولی در قالب بانک مرکزی مستقل است.

اقتصاد کلان

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟

نپیوستن به «اف.ای.تی.اف» به سایر مسائل و مشکلات اضافه شده و عملاً یک هزینه 20 درصدی دیگری را به ملت ایران، در همه خریدهای خارجی آن تحمیل خواهد کرد. از این رو از مجمع تشخیص مصلحت انتظار می‌رود به مصلحت واقعی وعینی کشور توجه کرده و یک خودتحریمی دیگری را به تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه نظام اسلامی و مردم تحمیل نکنند.

اقتصاد کلان