رادیو مجازی اتاق ایران - 1 خرداد 1401
خبرگزاری ایرنا

بازارچه های مرزی در امنیت و اقتصاد مرزها چه نقشی دارند؟

تجارت به عنوان نیروی محرکه رشد و توسعه در تمامی کشورها بویژه در جوامع در حال توسعه بوده و این کشورها برای بدست آوردن این هدف لازم است به دنبال حضور فعال و جدی تری در عرصه تجارت جهانی باشند و توجه به گسترش داد و ستد منطقه ای و توسعه روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان در نقاط مرزی از مهمترین راهبردهای تحقق این امر است.

صادرات

تاکید سیف بر حضور فعالانه بانک ها در بازار ارز آزاد

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه شبکه بانکی کشور باید نقش و جایگاه اصلی خود را در زمینه تصفیه مبادلات ارزی بازیابد، از آنان خواست حضور فعالانه ای در بازار ارز آزاد داشته باشند.

بانک

«یک ریال» ایران باید اعتبار و ارزش پیدا کند

واقعیت این است که در حال حاضر «یک ریال» ایران به مثابه واحد پول ملی نه در داخل مرزهای ملی و نه در خارج از کشور هیچ نیرو و ارزشی ندارد، یعنی نه در بازار داخل می‌توان با «یک ریال» کالا خرید و نه در خارج از ایران فردی پیدا می‌شود که «یک ریال» ایران را بگیرد و در مقابل آن کالا یا خدمتی بدهد.

بانک

مهم‌ترین سیاست دولت، تغییر شرایط اقتصادی است

به گفته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، امسال مهمترین سیاست دولت، تغییر شرایط اقتصادی کشور است لذا صادرات باید توسعه یابد و طرح های نیمه تمام واگذار شود.

اقتصاد کلان

سرمایه گذاری بیش از 10 میلیارد دلاری دولت یازدهم در تامین منابع آبی

به گفته معاون امور آب و خاک وزیر جهادکشاورزی، از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از 10 میلیارد دلار در تامین و حفظ منابع آبی سرمایه گذاری شده که این مهم در طول تاریخ کشور بی سابقه است.

آب

یکسان سازی یک باره نرخ ارز مدنظر بانک مرکزی نیست

رییس کل بانک مرکزی می گوید، این بانک یکسان سازی یک باره نرخ ارز را مدنظر ندارد و این کار به موضوعاتی چون ارتباطات بین المللی بستگی دارد.

بانک

نعمت زاده

در برخورد با قاچاقچیان کالا کوتاه نمی آییم

به گفته «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت براساس برآوردها بین 3 تا 4 میلیارد دلار کالا به نام «ته لنجی» وارد کشور می شود و براساس مقررات هر ملوان می تواند سالی 6 مرتبه کالا وارد کند درحالیکه بیشتر از حد مجاز وارد می شود.

صنایع

500 میلیون دلار به توسعه آبیاری تحت فشار در کشور اختصاص یافت

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: 500 میلیون دلار اعتبار به توسعه آبیاری تحت فشار در زمینهای کشاورزی کشور در سال 95 اختصاص یافت.

کشاورزی و محیط زیست

ایران می تواند به مرجع بین المللی برخی تالارهای بورس تبدیل شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید، نقش کلیدی کشور در برخی بازارها نظیر حوزه انرژی به ویژه نفت و گاز می تواند ایران را به مرجع بین المللی برخی تالارهای بورس تبدیل کند.

بورس

شرکت‎های مالزیایی خواستار سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت معتقد است مهمترین تاثیر برجام در حوزه معدن و صنایع معدنی، انتقال دانش و تکنولوژی است.

نفت