رادیو مجازی اتاق ایران - 7 اسفند 1402

اقتصاد مقاومتی

پیشنهاد رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران

پیشبرد اقتصاد مقاومتی به ستادی مستقر در اتاق سپرده شود

شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معادن اتاق ایران پیشنهاد داد: مسائل مربوط به ایجاد فضای کسب‌وکار و توسعه فعالیت‌های اقتصادی، با کمک دانشگاهیان، بدنه کارشناسی سه قوه و با راهبری دفتر مقام معظم رهبری در قالب کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران بررسی شود.

الزامات اقتصاد مقاومتی [5]: گفت‌وگو با اسدالله عسگراولادی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. عسگراولادی معتقد است حمایت از تولید صادرات‌محور و رفع موانع تولید، چکیده مفهوم اقتصاد مقاومتی است.

ویدئو

الزامات اقتصاد مقاومتی [2]: گفت‌وگو با علاء میرمحمدصادقی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. علاء میرمحمدصادقی رئیس شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران معتقد است توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط، موجب تحرک اشتغال می‌شود.

ویدئو

یادداشت شهلا عموری، برای پایگاه خبری اتاق ایران

طرح بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی، گام بلند امدادی به سمت نجات تولید

عموری، رئیس اتاق اهواز معتقد است: باید چتر حمایت‌ها و اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی فراگیرتر از گذشته بشود. دستورالعملی که ستاد اقتصاد مقاومتی برای حمایت واحدهای تولیدی صادر کرده به طرح امدادی شباهت دارد. باید بانک‌ها به‌دور از بروکراسی موجود، از واحدها در جهت تامین نقدینگی آنها، حمایت کنند.

اقتصاد کلان

تجربه چین، راهگشای تغییر ریل از سیاست «توسعه صادرات» به «جایگزینی صادرات»

اقتصاد چین در طی 30 سال گذشته رشد چشمگیر و بی نظیری داشته است. بی تردید مطالعه دلایل و عوامل این رشد و بررسی سیاستهایی که چین را در این 30 سال اینگونه متحول کرده است می تواند درس‌های زیادی را برای کشور ما و اصلاح و اتخاذ سیاست‌های مناسب‌تر در مسیر بهبود شرایط و وضعیت کنونی اقتصاد ما به همراه داشته باشد.

اقتصاد کلان

اندونزی؛ تجربه یک اقتصاد نوظهور در عبور از اقتصاد متکی بر منابع

ضرورت تغییر ریل در اقتصاد ایران از توسعه صادرات به جایگزینی صادرات

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران، در مقاله‌ای با بررسی تجربه اندونزی و واقعیت‌های اقتصاد ایران، بر ضرورت تغییر ریل در اقتصاد از توسعه صادرات به جایگزینی صادرات تاکید دارد. سلطانی همچنین یک بسته پیشنهادی برای تعمیق تولید در کشور و افزایش ارزش افزوده در جهت اصلاح و تغییر مسیر کنونی ارائه داده است.

اقتصاد کلان

عبور از رکود و بیکاری 2 ماموریت اقتصاد در سال 96

آخرین وضعیت تولید و اشتغال به روایت آمار

تولید ناخالص داخلی در سال 95 وابستگی قابل توجهی به نفت داشته است به همین دلیل هنوز بخش‌های اشتغال‌زای اقتصاد ایران وارد مسیر رونق نشده‌اند.

اقتصاد کلان

در کنفرانس اقتصاد مقاومتی مطرح شد

اقتصاد مقاومتی با خصوصی‌سازی و قطع وابستگی از نفت محقق می‌شود

غلامحسین شافعی در کنفرانس اقتصاد مقاومتی که با حضور نمایندگان اتاق اصناف، اتاق تعاون و کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران برگزار شد،راهکار محقق شدن اقتصاد مقاومتی را، جدا شدن وابستگی اقتصاد از نفت عنوان کرد.

اتاق ایران

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از اقدام جدید گمرک برای مقابله با قاچاق؛

جزئیات نحوه استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی

گمرک ایران نحوه استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی را اعلام کرده است که گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب شده و با اجرایی شدن آن قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد.

گمرک

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از کژکارکردهای اقتصاد کنونی؛

انحرافات اقتصاد کشور چیست؟

اقتصاد کنونی کشور فاصله زیادی با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی دارد که کمیسیون صنایع اتاق ایران در گزارشی، این کژکاردکردها را تشریح و راهکارهای اصلاحی آن برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی را ارائه کرده است.

صنایع