رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

جراحی اقتصاد

محسن احتشام در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

امکان گفت‌وگو برای اصلاح اقتصادی در دولت دوازدهم وجود دارد

احتشام، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند می‌گوید: در دولت دوازدهم امکان گفت‌وگو برای اصلاحات اقتصادی وجود دارد؛ رئیس دولت خود به این اصلاح یا جراحی اقتصادی معتقد است. باید تمام ارکان اقتصادی دولت اراده اصلاح را داشته باشند.

اقتصاد کلان

نظرسنجی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران

نهاد فراقوه‌ای؛ چاره مشکلات اقتصاد ایران است؟

در سی‌ودومین نشست هیات نمایندگان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد تا نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون‌رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود. پایگاه خبری اتاق ایران از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران درباره این ایده، چرایی و چگونگی اجرای آن نظرسنجی کرده است. مجموع این نظرات را بخوانید.

اقتصاد کلان

نگاهی به عملکرد نهادهای متولی برنامه‌ریزی توسعه در جهان [بخش پنجم]

تجربه توسعه در جهان: هیات برنامه‌ریزی اقتصادی کره جنوبی (EPB)

از بین نهادهای برنامه‌ریزی توسعه در کشورهای شرق آسیا، شاید بتوان هیئت برنامه‌ریزی اقتصادی کره جنوبی (EBP) را از آن جهت که از دل یک کودتای نظامی متولد شده است، خاص‌ترین نهاد دانست.

اقتصاد جهان

نگاهی به عملکرد نهادهای متولی برنامه‌ریزی توسعه در جهان [بخش چهارم]

تجربه توسعه در جهان: واحد برنامه‌ریزی اقتصادی مالزی (EPU)

ماحصل تدوین و اجرای صحیح یازده برنامه پنج‌ساله توسعه در مالزی، کاهش نرخ فقر مطلق از بیش از 50 درصد در ابتدای دهه 1960 به کمتر از 0.3 درصد در پایان سال 2016 بوده است.

اقتصاد جهان

نظرسنجی از اعضای شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران

ایجاد یک نهاد فراقوه‌ای برای اصلاح اقتصاد ایران کارساز است؟

در سی‌ودومین نشست هیات نمایندگان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد تا نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون‌رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود. پایگاه خبری اتاق ایران از اعضای شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران درباره این ایده، چرایی و چگونگی اجرای آن نظرسنجی کرده است. مجموع این نظرات را بخوانید.

اقتصاد کلان

الزامات جراحی اقتصاد چیست؟ گفت‌وگو با محمدرضا انصاری

«جراحی بزرگ اقتصاد» کلید واژه‌ای بود که رئیس‌جمهور اخیرا در جمع روسای کمیسیون‌های مجلس مطرح کرد. به گفته روحانی، دولت به دنبال اصلاحات گسترده اقتصادی است که بخشی از آن را در قالب بودجه آمده است. محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران معتقد است دولت در قدم اول باید از تصدی‌گری خارج شود و کار را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند.

ویدئو

نگاهی به عملکرد نهادهای متولی برنامه‌ریزی توسعه در جهان [بخش سوم]

تجربه توسعه در جهان: هیات توسعه اقتصادی سنگاپور (EDB)

کوچک‌ترین کشور جنوب شرق آسیا یعنی دولت‌شهر سنگاپور حتی پیش از اعلام استقلال و تأسیس جمهوری سنگاپور در سال 1965 نیز دارای نهاد برنامه‌ریزی توسعه بوده است.

اقتصاد جهان

نگاهی به عملکرد نهادهای متولی برنامه‌ریزی توسعه در جهان [بخش دوم]

تجربه توسعه در جهان: شورای توسعه ملی تایوان (NDC)

در حالی که برنامه‌ریزی صحیح و اجرای متعهدانه برنامه های توسعه، تایوان را از کشوری نیازمند به کمک‌های خارجی، به کشوری توسعه‌یافته بدل ساخته است؛ نهاد برنامه‌ریزی توسعه این کشور همچنان با ساختاری جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اقتصاد جهان

وحید شقاقی شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، به نهاد فراقوه‌ای برای اصلاحات اقتصادی تبدیل شود

وحید شقاقی شهری، عضو هیات عملی دانشگاه خوارزمی معتقد است با رفع نقاط ضعف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، این نهاد می‌تواند به‌عنوان یک‌نهاد فراقوه‌ای به پیگیری مشکلات اساسی اقتصاد کشور بپردازد و نیازی به ایجاد یک ‌نهاد جدید که نهایتاً به تداخل مأموریت‌ها و تودرتویی نهادی ختم می‌شود، نیست.

اقتصاد کلان

نگاهی به عملکرد نهادهای متولی برنامه‌ریزی توسعه در جهان [بخش اول]

تجربه توسعه در جهان: کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین (NRDC)

کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین از ابتدای تأسیس خود تاکنون 13 برنامه توسعه تدوین نموده است که ماحصل این برنامه‌ها افزایش قابل‌توجه سطح رفاه در این کشور و تبدیل شدن آن به یک وزنه تأثیرگذار در اقتصاد جهانی است.

اقتصاد جهان