رادیو مجازی اتاق ایران - 24 تیر 1403

فساد اقتصادی و اداری

گفت‌وگو در رادیو مجازی اتاق ایران: رابطه عدم شفافیت با سرمایه‌گذاری خارجی

گفت‌وگو با صالح نیازی کارشناس مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق ایران درباره ارتباط میان عدم شفافیت در اقتصاد و جذب سرمایه‌گذاری خارجی.

صدا

جدیدترین رتبه‌بندی شاخص ادراک فساد کشورهای جهان اعلام شد

رتبه 130 ایران در شاخص ادراک فساد

در تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل در زمینه شاخص ادراک فساد، ایران با یک پله صعود نسبت به سال گذشته، در رتبه 130 (از بین 180 کشور مورد بررسی) قرار گرفته است.

اقتصاد جهان

یادداشت علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات برای پایگاه خبری اتاق ایران

شفافیت اقتصادی باید تبدیل به یک مطالبه عمومی شود

مناقبی، رئیس مجمع واردات در یادداشتی برای پایگاه خبری اتاق ایران می‌نویسد: ایجاد سازوکار‌های لازم برای شفافیت مالی، اولین پایه استفاده از پتانسیل‌های توسعه‌گرا برای بازسازی و بازآفرینی فرصت‌های اقتصادی است. توسعه بدون شفافیت مالی، به‌مثابه یک سراب و آرزوی خیالی و پوشالی است.

اقتصاد کلان

سلطانی در نشست شفافیت و گردش آزاد اطلاعات اقتصادی

شفافیت در اقتصاد کشور هنوز میسر نشده است

نایب رئیس اتاق ایران با بیان این نکته که سطح شفافیت اقتصادی کشور از آنچه بخش خصوصی انتظار دارد، پایین‌تر است، تاکید کرد: طبق اظهارات دستگاه‌های دولتی شناسایی شرکت های عمومی غیردولتی به منظور ارائه اطلاعات مالی به سازمان بورس با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.

اتاق ایران

گزارش تحقیقی کمیسیون رقابت اتاق ایران منتشر شد

نقش بخش خصوصی در مبارزه با فساد

کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران در تحقیقی به بررسی نقش بخش خصوصی در مبارزه با فساد پرداخته است. اتاق ایران در این تحقیق بخش خصوصی را به عنوان عنصر کلیدی مبارزه با فساد معرفی کرده است.

کمیسیون رقابت و خصوصی‌سازی

در نشست تخصصی کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری بررسی شد

بخش خصوصی چه نقشی در مبارزه با فساد دارد؟

جلسه ماهانه کمیسیون تخصصی «رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری» برگزار شد؛ در ابتدای جلسه کمیسیون، حسن عابدی جعفری، درباره «بخش خصوصی و نقش آن در مبارزه با فساد» گزارشی ارائه داد.

کمیسیون رقابت و خصوصی‌سازی

حسن فروزان‌فرد در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از صدور مجوزها و بازتولید فساد می‌گوید

هزارتوی صدور مجوزها و فساد اقتصادی

فروزان‌فرد، عضو کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران می‌گوید: در چرخه نادرست و ناسالم فساد بازتولید می‌شود؛ فسادی که بخش خصوصی و دولتی را باهم درگیر می‌کند. برای جلوگیری از فساد باید دولت، مجلس، بیمه، بخش خصوصی و قوه قضائیه باهمدیگر کار کنند و هدف واحدی را پوشش دهند.

سلامت اداری

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران پاسخ می‌دهد

شاخص‌های فساد و سلامت اداری کدام است؟

پازوکی، اقتصاددان، به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: اگر فساد میل دارد که در میان عدم شفافیت سازمان‌ها اتفاق بیفتد، مجری قانون باید سعی کند که برای مبارزه با آن، شفافیت و قانون‌گرایی را در رأس کار خود قرار دهد.

سلامت اداری

حسن عابدی جعفری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از فساد اقتصادی-اداری می‌گوید

برای مبارزه با فساد باید هماهنگ عمل کرد

عابدی جعفری، عضو کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از فساد اداری-اقتصادی می‌گوید. او معتقد است که باید دولت، بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد برای مبارزه با فساد، برنامه هماهنگ و تخصصی داشته باشند.

سلامت اداری

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

نهادهای نظارتی در شفاف‌‌سازی، درست عمل نمی‌کنند

بغزیان، می‌گوید: عدم شفافیت اقتصادی می‌تواند باعث به‌هم خوردن تبادل بین ریسک و بازدهی شود. زمانی که اطلاعات شفاف در دسترس همگان نباشد، افراد غیر مطلع از اطلاعات در فضای پر ریسک‌تری عمل می‌کنند.

سلامت اداری