رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

اصلاح روش برنامه‌ریزی در برنامه ششم

معاون اقتصادی اتاق ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

منابع مالی موجود با هدف رشد 8 درصدی اقتصاد هم‌خوانی ندارد

معاون اقتصادی اتاق ایران گفت: بر اساس گزارش مؤسسه مکنزی، در صورت سرمایه‌گذاری هزار و 500 میلیارد دلاری در بخش زیرساخت‌های ایران، سرمایه‌گذاری خارجی مناسبی به ایران وارد خواهد شد.

اقتصاد کلان

منوچهر ملکیانی‌فرد در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

نظام برنامه‌ریزی دچار انحراف جدی شده است

ملکیانی‌فرد، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران برنامه‌های توسعه می‌گوید: 22 بار در دو برنامه اول و دوم توسعه به اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی تأکید شده، ولی در همان دوره آمار شرکت‌های دولتی دو برابر می‌شود. باید بخش خصوصی و تشکل‌های آن، جلوی انحراف‌های ممکن از برنامه توسعه را بگیرند.

اقتصاد کلان

یادداشت امیرمحمد اسلامی برای پایگاه خبری اتاق ایران

ماده 58 قانون برنامه ششم توسعه؛ بی‌نتیجه در مناطق نفتی

اسلامی، عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی معتقد است: مواد متعددی از قانون برنامه ششم توسعه ناصحیح، ناکارآمد، غیراصولی و بعضاً مغایر اصول قانون اساسی است؛ باید متخصصان هر حوزه، سریعاً نظرات مشورتی خود را به شورای محترم نگهبان انتقال دهند.

اقتصاد کلان

محسن مهرعلیزاده در گفتگو با پایگاه خبری اتاق ایران

در برنامه ششم، به توسعه عملیاتی گردشگری توجه نشده است

مهرعلیزاده، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: اقتصاد حوزه گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه باشد، اما در لایحه برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه سال 96 راه‌های عملیاتی توسعه این حوزه، مورد غفلت قرارگرفته است.

اقتصاد گردشگری

یادداشت نوری‌اسفندیاری، پژوهشگر مستقل آب برای پایگاه خبری اتاق ایران

آب چه جایگاهی در برنامه ششم توسعه دارد؟

انوش نوری‌اسفندیاری، پژوهشگر مستقل آب، درباره جایگاه آب در برنامه ششم توسعه می‌گوید؛ در این برنامه نسبت به برداشت اضافه از منابع آب کشور هشدار داده شده است، اما مورادی هم مغفول مانده که در این یادداشت تحلیلی به آن اشاره شده است.

آب

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

برای حمایت مالی از کسب‌وکارهای کوچک بانک اصناف تشکیل شود

نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهد از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط حمایت کند، ولی آنها در عمل با مشکلات متعددی مواجه هستند، باید برای حمایت مالی از واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی بانک اصناف تاسیس شود.

کسب‌وکارهای جدید

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس برای برنامه ششم توسعه؛ بورس ارز تأسیس شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: برنامه ششم توسعه برنامه نیست، چند ماده است که در قالب برنامه به مجلس ارسال شده است. کمیسیون برای سروسامان دادن به وضعیت ارز، تأسیس بورس ارز را پیشنهاد می‌کند؛ باید نرخ ارز مبتنی بر بازار تنظیم شود.

اقتصاد کلان

حسن سبحانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران می‌گوید:

هیچ نوری بر پیشانی توسعه ایران نیست

سبحانی می‌گوید: هم‌گرایی رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس در تصویب جزئیات برنامه اثر داشت؛ «برنامه‌ها از روی عادت نوشته می‌شوند نه عقل».

اقتصاد کلان

گفت‌وگو با مهدی عسلی، مدیر‌کل پیشین دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه

ایران نیازمند برنامه‌های کوتاه‌مدت است

مهدی عسلی از آن طیف اقتصاددانانی است که به برنامه‌ریزی غلتان یا کوتاه‌مدت، اعتقاد دارد و بر این باور است شرایط کنونی اقتصاد کشور، ایجاب می‌کند برنامه‌های کوتاه‌مدتی برای دولتی که بر رأس کار است، نوشته شود.

اقتصاد کلان

تقی شامخی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

نادیده گرفتن محیط زیست، زنگ خطری برای توسعه پایدار

شامخی، استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران می‌گوید: راه رسیدن به توسعه پایدار، احترام به محیط زیست است؛ امروز اقتصاد سبز را راه‌حلی برای توسعه پایدار برمی‌شمارند؛ در ایران از زمان تدوین برنامه چهارم توسعه اهمیت محیط زیست نمایان است و باید در برنامع ششم توسعه، هم به آن توجه شود.

اقتصاد کلان