رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

برجام و اقتصاد

گفت‌و‌گو با فعالان اقتصادی به مناسبت روز حمایت از صنایع کوچک

بنگاه‌های کوچک، ناجی‌ بزرگ اقتصاد در دوران تحریم‌ها می‌شوند؟

بنگاه‌های کوچک و متوسط یا SME‌ها، با توجه به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با تحریم‌های جدید مورد توجه قرار‌ گرفته‌اند. تلاش برای حضور بنگاه‌های کوچک‌ و متوسط اروپایی در ایران به‌جای شرکت‌های بزرگ آغاز شده است اما فعالان اقتصادی بر این باورند که زیرساخت‌‌ها برای همکاری با این بنگاه‌ها آماده نیست.

اقتصاد کلان

یادداشت رضا پدیدار برای پایگاه خبری اتاق ایران

جایگاه بخش خصوصی در بازارهای ملی و بین‌المللی انرژی کجاست؟

پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: برای فعال‌سازی بخش خصوصی در حوزه انرژی، راهکار مؤثر حضور در بازارهای داخلی و خارجی و استفاده از سرمایه‌ها است. سرمایه‌های داخلی مثل سرمایه‌های خارجی تابع شاخص ریسک کشوری است. اگر دولت بخواهد از سرمایه‌گذاری داخلی بخش خصوصی بهره ببرد، باید بکوشد که شاخص ریسک را بهبود ببخشد.

انرژی

پایگاه خبری اتاق ایران گزارش می‌دهد

ژاپنی‌ها به دنبال دریافت معافیت برای واردات نفت از ایران

کره جنوبی و ژاپن دو مشتری نفتی ایرانی هر دو با یک مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به دنبال یک راه حل هستند. ژاپن به دنبال دریافت معافیت تحریم از آمریکاست و کره جنوبی راهکار را در کاهش واردات نفت ایران جست‌وجو می‌کند. اگرچه قبلاً این گفته را تکذیب کرده بود.

نفت

رضا پدیدار در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران پیشنهاد داد

کوچک کردن قراردادها، راه جدید ارتباط با اروپا در عصر جدید برجام

پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است در حوزه انرژی آنچه مهم است سقف تأمین مالی است که باید مطابق با ساز و کار دقیقی بین ایران و اتحادیه اروپا تأمین شود؛ البته برخی از شرایط نیاز به بازبینی دارد. شرکت‌های اروپایی معتقدند با پایین آوردن حجم قراردادها، آن‌ها راحت‌تر می‌توانند با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

نفت

سید رضی حاجی‌آقا‌میری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

یک سیستم بانکی مستقل از آمریکا در بسته پیشنهادی اروپا گنجانده شود

سید رضی حاجی‌آقا‌میری محدود شدن بسته پیشنهادی اروپا به کلیات را نشانه ضعف اروپا در عمل و دست بالای آمریکا در اعمال فشار به کشورهای اروپایی می‌داند. او می‌گوید ایجاد یک سیستم بانکی مستقل از بانک‌ها آمریکایی باید در بسته اقتصادی اروپا گنجانده شود.

صادرات

شریف نظام‌مافی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی در ایران، موانع داخلی را رفع کنیم

شریف نظام‌مافی رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس می‌گوید: حضور بانک‌های معتبر در ایران و باز کردن ال‌سی‌، ادامه کار سوئیفت، حضور مستمر ایران در توافقات جانبی تجارت با اروپا، تامین بنزین و تعمیرات هواپیماهای ایران از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید در بسته پیشنهادی به صورت عینی لحاظ شود.

اقتصاد کلان

علیرضا کلاهی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

باید نحوه همکاری بانک سرمایه‌گذاری اروپا با ایران شفاف شود

علیرضا کلاهی‌صمدی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: بانک‌های درجه یک اروپایی و بعضاً برخی از بانک‌های جنوب شرق آسیا به شرکت‌های اروپایی اعلام می‌کنند منابعی که در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود، نباید به‌هیچ‌وجه در همکاری با شرکت‌های ایرانی به کار گرفته شود.

اقتصاد کلان

نظرسنجی پایگاه خبری اتاق ایران از متولیان کمیسیون‌های تخصصی پارلمان بخش خصوصی

از بسته برجامی اروپا چه می‌خواهید؟

روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران با مشارکت در نظرسنجی پایگاه خبری اتاق ایران به این سوال پاسخ دادند که فعالان اقتصادی در هر کدام از حوزه‌های زیرمجموعه کمیسیون‌ها به چه تضمین‌هایی از اروپا برای ادامه همکاری‌های اقتصادی نیاز دارند.

اقتصاد کلان

محمود تولایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت درباره جزئیات بسته پیشنهادی اروپا، با بخش خصوصی گفت‌وگو کند

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق ایران می‌گوید: بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل، انتقال پول، بیمه، مراوده با کمپانی‌های اروپایی بحث جدی دارد ولی متاسفانه هنوز دولت با بخش خصوصی شفاف نیست. آنهایی که نباید از جزئیات بسته بدانند، می‌دانند ولی بخش خصوصی هیچ اطلاعی از بسته و از چشم‌انداز آینده ندارد.

اقتصاد کلان

حسین سلاح‌ورزی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

بسته پیشنهادی اروپا باید عینی و تضمین‌کننده روابط اقتصادی باشد

حسین سلاح‌ورزی نایب‌‌رئیس اتاق ایران معتقد است که استفاده از گزاره‌هایی مانند «می‌تواند» یا «اجازه داده می‌شود» که در مفاد بسته پیشنهادی از سوی اروپا برای حفظ برجام قیدشده، به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید تضمینی برای تحقق مفاد گفته شده، حتی به صورت شفاهی وجود داشته باشد.

اقتصاد کلان