رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

توسعه منطقه‌ای

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از وضعیت طرح منطقه‌بندی

آمایش سرزمین، گامی به سوی عملیاتی شدن توسعه منطقه‌ای؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از نهایی شدن مطالعه برنامه آمایش سرزمین 25 استان خبر داد. قبل از این وزارت کشور و اتاق ایران مطالعه طرح منطقه‌بندی را در دستور کار داشتند.

اقتصاد کلان

علی کبیر در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

منطقه‌بندی به کارآیی دولت ملی و برنامه‌ریزی منطقه‌ای کمک می‌کند

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد معتقد است: در تقسیم‌بندی پیشنهادی نه‌گانه مناطق، ملاحظات فعالان اقتصادی و تشکل‌های بخش خصوصی، ملاحظات منطقه‌ای، عوامل و شرایط طبیعی، تقسیمات اداری و سیاسی و ملاحظات امنیتی، مسائل فرهنگی، زبانی و قومی، دسترسی‌های فیزیکی، سهم منطقه از GDP و ارتباطات اقتصادی معیار تقسیم‌بندی قرار گرفته است.

اقتصاد کلان

شهلا عموری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

توسعه صنایع تبدیلی، حلقه مفقوده اقتصاد و کشاورزی خوزستان است

عموری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: در برنامه‌ریزی توسعه‌ای باید به ظرفیت مناطق توجه شود؛ مهم‌ترین ظرفیت استان خوزستان در تولید محصولات کشاورزی و غذایی است. باید در این حوزه به مکانیزاسیون ادوات کشاورزی، حل بحران آب و حمایت از کشاورزان با طرحی تفصیلی-تشویقی توجه شود.

کشاورزی

تحلیلی از نحوه مطلوب ارتباط اتاق با اعضا

منطقه‌بندی اتاق‌ها، چگونه به موفقیت می‌رسد؟

احسان جنتی‌فرد، مدیرعامل شبکه بهینه‌کاوی ایران در یادداشتی به تحلیل طرح منطقه‌بندی اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی پرداخته است.

اتاق ایران

بایزید مردوخی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

نبود نظام تدبیر و کمبود سرمایه اجتماعی مانع توسعه صنعتی است

مردوخی می‌گوید: الگوی سیاست صنعتی این‌گونه نیست که دولتی مقتدر از سازوکارهای مالیاتی یا یارانه‌ای اسـتفاده کند، بلکه «همکاری استراتژیک» بین بخش خصوصی و دولت باهدف جستجوی مهم‌ترین موانـع تجدیـدسـاختار و نوع مداخلات لازم برای رفع آنها است.

صنایع

یادداشت یلدا راهدار برای پایگاه خبری اتاق ایران

بایدها و نبایدها؛ اتاق نقشه راه طرح منطقه‌‌بندی را شفاف اعلام کند

طبقه‌بندی مناطق بدون در نظر گرفتن آمایش سرزمین و نبود برنامه‌ریزی پایه‌ای موجب ایجاد شکاف و تشدید نابرابری منطقه‌ای می‌شود که خود مانعی در مسیر توسعه است. صرف هم‌جواری یا دو شاخص همگن در یک منطقه برای طرح توسعه منطقه‌ای کافی نیست.

اقتصاد کلان

غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تشریح کرد

برقراری روابط تجاری استان‌‌ به‌ استان میان ایران و دیگر کشورها در دستور کار اتاق ایران

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران می‌گوید: برقراری رابطه تجاری استان‌های ایران با استان‌های کشورها نیاز به مطالعه دارد؛ طرحی که معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران با همکاری وزارت امور خارجه انجام می‌دهد. شافعی همچنین از طرحی برای تهیه بانک اطلاعاتی فعالان اقتصادی ایرانی مقیم خارج خبر می دهد.

اقتصاد کلان

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران پاسخ می‌دهد

چرا نظام برنامه‌ریزی در ایران ناموفق است؟

پازوکی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: برنامه‌ریزی شناخت وضع موجود، ترسیم وضع مطلوب و آینده‌نگری است. تدوین و ترسیم این مراحل به آمارهای دقیق و متقن نیاز دارد ولی در ایران آمارها مشکلاتی دارند. از طرف دیگر، برنامه‌ریزی‌ها کیفی است و در آن به آمایش منطقه‌ای و آمایش سرزمین توجه نمی‌شود.

اقتصاد کلان

فیروز توفیق در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

در برنامه‌ریزی منطقه‌ای باید از طرح کالبدی و آمایش سرزمین درس آموخت

فیروز توفیق، استاد اقتصاد توسعه دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: دو رویه در برنامه‌ریزی برای آمایش سرزمین موردتوجه است: الگوی آلمانی با توسعه شهرها؛ الگوی فرانسوی با توسعه مناطق. در این به هر دو الگو توجه شده است. هم آمایش سرزمین موردتوجه بوده و هم طرح توسعه کالبدی شهرها. اما در انجام هر طرحی باید از الگوهای قبلی درس آموخت و هیچ کاری را نباید از صفر شروع کرد.

اقتصاد کلان

یادداشت حسین سلیمی برای پایگاه خبری اتاق ایران

تسهیل سرمایه‌گذاری با اجرای طرح توسعه منطقه‌ای

حسین سلیمی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشتی به تحلیل طرح توسعه منطقه‌ای پرداخته است.

اقتصاد کلان