رادیو مجازی اتاق ایران - 27 خرداد 1403

چشم‌انداز اقتصاد 96

رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران مطرح کرد

اتصال ریلی ایران به جمهوری آذربایجان در سال 96، در خدمت توسعه صادرات

رئیس کمیسیون حمل و نقل، لجستیک و گمرک اتاق ایران مهم‌ترین اتفاق این حوزه در سال 95 را انعقاد قرارداد خرید هواپیما از بردهای معتبر جهانی دانست.

حمل و نقل

مهدی پازوکی، اقتصاددان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

سال 96، سال حکمرانی خوب در حوزه اقتصاد باشد

وجود قاچاق، فساد اداری، تورم و رکود نتیجه سیاست‌گذاری غلط در اقتصاد است. در سال پیش‌رو باید به اصلاح رویه‌ها دست بزنیم و سیاست‌گذاری در مسیر درست باشد که نتیجه آن کم‌کردن دخالت دولت در اقتصاد باشد.

اقتصاد کلان

یادداشت فرهاد آگاهی، رئیس انجمن واردکنندگان فراورده‌های خام دامی

ضرورت آسیب‌شناسی تجارت خارجی

آگاهی، رئیس انجمن واردکنندگان فراورده‌های خام دامی می‌نویسد: کشورهایی که سیاست انزوای اقتصادی پیش گرفته‌اند، اندک اندک از دایره تعاملات جهانی به دور مانده و موتور توسعه آنها رو به ضعف گذاشته است تا جایی که حتی در توسع تولید ملی خود نیز گرفتار شده‌اند.

بازرگانی و تجارت

روحانی در سمنان

همه استان‌ها باید تلاش خود را بر تولید اشتغال‌زا متمرکز کنند

صبح امروز، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به منظور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چندین طرح استانی وارد سمنان شد. سفر به استان سمنان چهارمین سفر رئیس‌جمهوری درسال 96 است.

اقتصاد کلان

اندونزی؛ تجربه یک اقتصاد نوظهور در عبور از اقتصاد متکی بر منابع

ضرورت تغییر ریل در اقتصاد ایران از توسعه صادرات به جایگزینی صادرات

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران، در مقاله‌ای با بررسی تجربه اندونزی و واقعیت‌های اقتصاد ایران، بر ضرورت تغییر ریل در اقتصاد از توسعه صادرات به جایگزینی صادرات تاکید دارد. سلطانی همچنین یک بسته پیشنهادی برای تعمیق تولید در کشور و افزایش ارزش افزوده در جهت اصلاح و تغییر مسیر کنونی ارائه داده است.

اقتصاد کلان

واحدهای اشتغال‌زا رونق می‌گیرند؟

تکرار نسخه تسهیلاتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط

قطار تسهیلات تولید سال 95در حالی به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شد که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از ارائه پیشنهادی به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر درخواست 42هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای پرداخت به 121هزار واحد تولیدی در سال 96خبر دادند.

صنعت و معدن

یادداشت محمدرضا طلایی

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه اقتصادی ایران

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه در یادداشتی می‌نویسد: برای جلوگیری از فقر اطلاعاتی و در راستای پیشرفت و توسعه صنعت ICT کشور می‌بایست برنامه‌ای بلندمدت برای رفع تسهیل فرایندهای تولید، صادرات و واردات جهت تحقق جامعه دانش‌محور و اقتصاد دانش‌بنیان تدوین شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات

بهبود محیط کسب‌و کار همچنان به کندی پیش می‌رود

تولید پشت موانع کسب و‌کار

اواسط سال گذشته بود که غلامحسین شافعی، رئیس فعلی اتاق ایران در اظهارنظری فاش کرد که تنها 15درصد از قانون بهبود فضای کسب و کار در کشور اجرایی شده است.

اقتصاد کلان

بررسی جزئیات افزایش تعداد بیکاران جوان در سال 95

نرخ بیکاری جوان‌تر شد

نرخ بیکاری سال95 در حالی با 1.4 درصد افزایش نسبت به سال94 به عدد 12.4درصد رسیده است که در همین دوره زمانی، نرخ بیکاری جوانان 15تا 24سال 3.1درصد افزایش داشته و رقم 29.2درصد را ثبت کرده است.

کار و تامین اجتماعی

تحلیل محمد فاضلی بر گزارش موسسه جهانی مکنزی در مورد اقتصاد ایران

رشد یک تریلیون دلاری اقتصاد ایران چگونه ممکن می‌شود؟

فاضلی، معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در تحلیلی در کانال تلگرامی خود می‌نویسد: بهره گرفتن از ظرفیتی که موسسه مکنزی برای ایران معرفی کرده، نیازمند امیدواری و عقلانیت است؛ ما مردم ایران باید به ظرفیت‌های کشور امیدوار باشیم و از مسیر عقلانیت خارج نشویم.

اقتصاد کلان