رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 1403

انتظارات فعالان اقتصادی از دولت

یادداشت حسین پیرموذن، عضو هیات رئیسه اتاق ایران

عصر بدعهدی آمریکا و فصل اجماع برای اقتصاد ایران

ضرورت اجماع برای حل مشکلات اجتماعی، سیاسی و بوِیژه اقتصادی با خروج آمریکا از برجام دوچندان شده است و تمامی نهادها و سازمان‌های حکومتی و قوای سه گانه به ضرورت اجماع، نه به عنوان یک شعار کاغذی بلکه به عنوان یک راهبرد عملیاتی تمرکز کنند.

اقتصاد کلان

بودجه 97؛ بایدها و نبایدها [6]: گفت‌وگو با علی‌رضا کشاورز

لایحه بودجه ۹۷ کل کشور با جمع منابع ۱میلیون و ۱۹۴هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۲۴هزار میلیارد تومانی از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده؛ بودجه که حسن روحانی آن را فراتر از سند دخل‌وخرج کشور، و «برشی از برنامه چهار ساله دولت» دانسته است. علی‌رضا کشاورز رئیس اتاق قزوین معتقد است در تدوین لایحه بودجه 97 توجهی به شرایط رکود بنگاه های اقتصادی نشده است.

ویدئو

روسای اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون طی نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کردند

دیدگاه بخش‌خصوصی کشور در مورد لایحه بودجه 97

روسای اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون در نامه‌ای به رئیس مجلس، دیدگاه بخش‌خصوصی کشور را در مورد لایحه بودجه 1397 اعلام کردند.

اتاق ایران

الزامات اقتصاد مقاومتی [5]: گفت‌وگو با اسدالله عسگراولادی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. عسگراولادی معتقد است حمایت از تولید صادرات‌محور و رفع موانع تولید، چکیده مفهوم اقتصاد مقاومتی است.

ویدئو

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

تعرفه تنها ابزار حمایت از تولید نیست

روغنی‌گلپایگانی معتقد است: دولت یازدهم و دوازدهم با قوانین، سیاست‌ها و بخشنامه‌های متعدد از تولید داخلی حمایت می‌کند؛ تعرفه یکی از همین ابزارهاست. اما باید این ابزار بامطالعه و علم در پیش‌گرفته شود. از سوی دیگر نباید مانع جدی ورود ایران بهWTO باشد.

صنعت و معدن

الزامات اقتصاد مقاومتی [4]: گفت‌وگو با علیرضا اشرف

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. علیرضا اشرف، دبیرکل اتاق ایران، معتقد است توفیق سیاست های اقتصاد مقاومتی در اجرای دقیق آن است.

ویدئو

الزامات اقتصاد مقاومتی [3]: گفت‌وگو با عبدالوهاب سهل‌آبادی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. عبدالوهاب سهل آبادی رئیس اتاق اصفهان راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار کردن مسیر تولید می داند.

ویدئو

الزامات اقتصاد مقاومتی [2]: گفت‌وگو با علاء میرمحمدصادقی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد اصلی اقتصاد ایران از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و روسای قوای سه‌گانه نیز بر تحقق آن تاکید دارند. رسیدن به اهداف این سند جامع، الزاماتی دارد که فعالان اقتصادی در انتظار اجرای آن هستند. علاء میرمحمدصادقی رئیس شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران معتقد است توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط، موجب تحرک اشتغال می‌شود.

ویدئو

اصل 44 و بخش خصوصی [5]: گفت‌وگو با پدرام سلطانی

13 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد. در این سال‌ها واگذاری بنگاه‌:های اقتصادی به بخش خصوصی واقعی ناچیز بوده و از همه مهم‌تر مدیریت بنگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار نشده است. پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران معتقد است آزادسازی مقدم بر خصوصی سازی است، چرا که بهبود فضای کسب و کار همسو با رقابت اولویت اصلی است.

ویدئو

اصل 44 و بخش خصوصی [3]: گفت‌وگو با محمود تولایی

13 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد. در این سال‌ها واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی واقعی ناچیز بوده و از همه مهم‌تر مدیریت بنگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار نشده است.محمود تولایی رئیس اتاق کاشان معتقد است اصل‌44 به نام بخش خصوصی و به کام شبه‌دولتی‌ها بوده است.

ویدئو