رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 1402

انتظارات فعالان اقتصادی از دولت

پیام رئیس اتاق ایران به مناسبت روز ملی صادرات

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، به مناسب روز ملی صادرات ضمن قدردانی از صادرکنندگان کشور بر توجه ویژه برای رفع موانع توسعه صادرات تاکید کرد.

ویدئو

اصل 44 و بخش خصوصی [2]: گفت‌وگو با حسین سلاح‌ورزی

13 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد. در این سال‌ها واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی واقعی ناچیز بوده و از همه مهم‌تر مدیریت بنگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار نشده است. غلامحسین شافعی، نایب رئیس اتاق ایران معتقد است: اجرای صحیح اصل 44 نیازمند تغییر الگوی ذهنی در تمام اجزای حاکمیت است.

ویدئو

[ویدئو]

اصل 44 و بخش خصوصی [1]: گفت‌وگو با غلامحسین شافعی

13 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد. در این سال‌ها واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی واقعی ناچیز بوده و از همه مهم‌تر مدیریت بنگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار نشده است. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران معتقد است: در صورتی که تغییر نگاه در مدیریت بنگاه‌ها ایجاد نشود، عملا نتیجه مطلوبی از واگذاری‌ها گرفته نمی‌شود.

ویدئو

رئیس اتاق ایران در نشست با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور

دولت دوازدهم قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار را اجرا کند

هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و روسای اتاق‌های سراسر کشور با معاون اقتصادی رئیس جمهور دیدار کردند. در این نشست ضمن اشاره به مشکلات بخش خصوصی، لزوم حفظ انسجام و اتحاد بین فعالان اقتصادی در سراسر کشور مورد تاکید قرار گرفت.

اتاق ایران

سیاست در خدمت اقتصاد [14]: گفت‌وگو با مسعود خوانساری

حسن روحانی علاوه بر وزرای اقتصادی، وزرای سیاسی را هم ملزم کرده در راستای توسعه اقتصادی کشور و تقویت بخش خصوصی قدم بردارند و سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند؛ رویکردی که اخیرا از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به عنوان مطالبه بخش خصوصی مطرح شده بود. مسعود خوانساری، نایب رئیس اتاق ایران معتقد است برای رسیدن به توسعه اقتصادی، وفاق میان همه ارکان نظام ضروری است.

ویدئو

یادداشت یلدا راهدار برای پایگاه خبری اتاق ایران

خروج از بن‌بست در گرو عدم دخالت سیاست در اقتصاد

رابطه علّی سیاست و اقتصاد، معین است و در ایران دخالت سیاست در مسیریابی اقتصاد، همیشه وجود داشته است. آیا «سیاست» می‌تواند مسیر را برای بهبود فرایندها و توسعه «اقتصاد» مهیا کند؟ یلدا راهدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشتی تحلیلی به این پرسش پاسخ می‌دهد.

اقتصاد کلان

سیاست در خدمت اقتصاد [13]: گفت‌وگو با محمدرضا انصاری

حسن روحانی علاوه بر وزرای اقتصادی، وزرای سیاسی را هم ملزم کرده در راستای توسعه اقتصادی کشور و تقویت بخش خصوصی قدم بردارند و سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند؛ رویکردی که اخیرا از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به عنوان مطالبه بخش خصوصی مطرح شده بود.محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران تاکید دارد توسعه اقتصادی، قدرت اقتصادی را به دنبال دارد و ابزار توسعه هم فعالان و بنگاه‌های اقتصادی هستند.

ویدئو

سیاست در خدمت اقتصاد [12]: گفت‌وگو با ابوالفضل روغنی

حسن روحانی علاوه بر وزرای اقتصادی، وزرای سیاسی را هم ملزم کرده در راستای توسعه اقتصادی کشور و تقویت بخش خصوصی قدم بردارند و سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند؛ رویکردی که اخیرا از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به عنوان مطالبه بخش خصوصی مطرح شده بود. ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران معتقد است که هدایت، حمایت و بسترسازی اقتصاد وظیفه اصلی دولت است.

ویدئو

غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

روابط سیاسی پایدار در گرو روابط اقتصادی منسجم است

شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد؛ روابط سیاسی پایدار زمانی اتفاق می‌افتد که روابط اقتصادی پایدار بین دو کشور وجود شکا بگیرد. باید خلأ اطلاعاتی، موانع بانکی و بیمه‌ای برطرف شود.

اقتصاد کلان

توافق هیات رئیسه اتاق ایران با وزیر صمت

کمیته‌ مشترک اتاق ایران و وزارت صمت برای رفع مشکلات بخش خصوصی تشکیل می‌شود

در دیدار هیات رئیسه و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران با وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد کمیته مشترکی به منظور حل مشکلات بخش خصوصی کشور تشکیل شود.

اتاق ایران