رادیو مجازی اتاق ایران - 30 خرداد 1403

انتظارات فعالان اقتصادی از دولت

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران پاسخ می‌دهد

خواسته‌های بخش خصوصی از دولت دوازدهم چیست؟

کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اصلاح ساختار بانکی، سیستم مالیات ستانی و همچنین تسهیل روند سرمایه‌گذاری در کشور را مهم‌ترین مواردی دانست که دولت دوازدهم باید در اولویت برنامه‌های اقتصادی خود قرار دهد.

اتاق کرمانشاه

سیاست در خدمت اقتصاد [2]: گفت‌وگو با مظفر علیخانی

حسن روحانی علاوه بر وزرای اقتصادی، وزاری سیاسی را هم ملزم کرده در راستای توسعه اقتصادی کشور و تقویت بخش خصوصی قدم بردارند و سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند؛ رویکردی که اخیرا از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به عنوان مطالبه بخش خصوصی مطرح شده بود. مظفر علیخانی، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران معتقد است: ماموریت‌های اقتصادی باید جایگزین ماموریت‌های سیاسی شود.

ویدئو

سیاست در خدمت اقتصاد [1]: گفت‌وگو با مرتضی الله‌داد

حسن روحانی علاوه بر وزرای اقتصادی، وزاری سیاسی کابینه دوازدهم را هم ملزم کرده در راستای توسعه اقتصادی کشور و تقویت بخش خصوصی قدم بردارند و سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند؛ رویکردی که طی هفته‌های اخیر از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به عنوان مطالبه بخش خصوصی مطرح شده بود. مرتضی الله داد، معاون اقتصادی اتاق ایران، کوچک شدن دولت را گام اول برای قرار گرفتن سیاست در خدمت اقتصاد می داند.

ویدئو

رئیس اتاق ایران از دولت دوازدهم درخواست کرد

بخش‌خصوصی به عنوان بازیگر نه بازی‌شونده در کنار دولت قرار گیرد

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست هیات نمایندگان به مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی از دولت جدید اشاره کرد. وی کوچک شدن دولت و حضور واقعی بخش خصوصی در میدان اقتصاد را مورد تاکید قرار داد و گفت: محقق نشدن اهداف و برنامه‌ها نگرانی‌های زیادی را در بین فعالان اقتصادی به وجود آورده است.

اتاق ایران

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

سدسازی‌های بیطرف، دستاویز موافقان و مخالفان شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم، صبح امروز بررسی صلاحیت حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو را آغاز کردند. بیطرف، در دو دولت اصلاحات سکان وزارت نیرو را در اختیار داشته و اکنون به‌عنوان معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت ایران و رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران فعالیت می‌کند.

برق

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از بررسی صلاحیت شریعتمداری

نقشه راه وزارت صنعت؛ تهیه سند استراتژی صنعتی و رقابتی کردن تولید داخل

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در چهارمین روز بررسی صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی دولت، در میان موافقان و مخالفان از کارنامه خود دفاع کرد. او مهمترین برنامه چهارسال آینده خود را تهیه سند استراتژی توسعه صنعتی ایران عنوان کرد. به گفته شریعتمداری، مهم‌ترین رسالت وزارتخانه رقابتی کردن تولید در داخل است.

صنعت و معدن

میزگردی با حضور عیسی کلانتری، محمدرضا بهرامن و کمال اطهاری

شفافیت، برنامه‌محوری و حذف رانت انحصاری، سه اولویت دولت دوازدهم باشد

در میزگرد «پایگاه خبری اتاق ایران» درباره دولت پویا و کارآمد و موانع پیش‌رو، عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، محمدرضا بهرامن، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و کمال اطهاری کارشناس اقتصاد توسعه، دولت‌ها را با فاکتور «کارآمدی» و «پویایی» بررسی کردند. هر سه اینها شفافیت و برنامه‌محوری را تنها راه‌حل توسعه کشور عنوان کردند.

اقتصاد کلان

بایزید مردوخی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

نظام تدبیر ناکارآمد در اقتصاد، هر تغییری را به بن‌بست می‌برد

مردوخی، به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: دولت دوازدهم به دنبال تغییر در نظام اقتصادی کشور است؛ اما این تغییر به دلیل ناکارآمدی نظام تدبیر در اقتصاد کشور، ممکن نیست. اقتصاد ایران درگیر ناهماهنگی، مطالعات و برنامه‌های غیردقیق، غیرفنی، غیرتخصصی و کنترلی است.

اقتصاد کلان

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از جلسه بررسی صلاحیت محمود حجتی

افزایش بهره‌وری در کشاورزی، امنیت آب و غذا اولویت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی

محمود حجتی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جلسه بررسی صلاحیت و برنامه خود برای وزارتخانه گفت: برنامه‌های وزارتخانه در دو بخش ارائه شده است؛ بخش اول رویکردها و مسیرها را توضیح می‌دهد و در بخش دوم پروژه‌های اقتصادی متناسب با برنامه ششم توسعه در راستای اقتصاد مقاومتی شرح داده شده است.

کشاورزی

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از مأموریت اقتصادی وزرای سیاسی دولت

وزارتخانه‌های سیاسی برای خدمت به اقتصاد بسیج می‌شوند

وزیر اطلاعات امروز در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس، «امنیت اقتصادی» و «سلامت اقتصادی» را دو محور اصلی وزارت متبوع خود در 4 سال آینده عنوان کرد. این دو محور، ازجمله مسائلی است که از مدت‌ها قبل در پیشانی مطالبات بخش خصوصی قرار داشته است.

اقتصاد کلان