رادیو مجازی اتاق ایران - 17 خرداد 1402

انتظارات فعالان اقتصادی از دولت

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی

کرباسیان: اقتصاد امروز ما رانتی، سیاسی، نفتی و دولتی است

مسعود کرباسیان، وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای اقتصاد و دارایی در جلسه بررسی صلاحیت خود در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اصلاح ساختار اقتصادی باید با سرعت بیشتری در این دوره تداوم یابد. باید «رقابت مثبت» در اقتصاد را در این دوره گسترش دهیم تا اقتصاد سالمی و مردمی داشته باشیم.

اقتصاد کلان

پایگاه خبری اتاق ایران از  جلسه معرفی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم گزارش می‌دهد

اصلاح زیرساخت‌ها، نظام بانکی و نظام مالیاتی از اولویت دولت است

صبح امروز، حسن روحانی، از وزیران پیشنهادی تیم اقتصادی خود دفاع کرد. رئیس‌جمهوری اصلاح اقتصادی را از مهمترین برنامه‌های دولت عنوان کرد و در راستای این هدف کلان، برنامه وزرای اقتصادی خود را هم‌راستا دانست. مهمترین نکات این سخنرانی را بخوانید.

اقتصاد کلان

یادداشت شعبان فروتن برای پایگاه خبری اتاق ایران

در ساختار جدید وزارتخانه‌ها، گمرک به وزارت بازرگانی ملحق شود

شعبان فروتن، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام معتقد است تولید در کشور دوران سختی را پشت سرمی گذارد و به تلاش جدی دولتمردان نیاز است تا قطار تولید به مسیر اصلی خود باز گردد.

اتاق ایلام

یادداشت حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران

بخش خصوصی در انتظار گام‌های بلند کرباسیان و شریعتمداری

سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: یکی از سدهای بلند در مسیر تغییر ریل اقتصاد از دولتی به خصوصی، موانع است که قوانین، آیین‌نامه‌ها و مقررات دولتی ایجاد کرده‌اند. با توجه به اینکه مسعود کرباسیان و محمد شریعتمداری با بخشی از این مقررات در حوزه گمرک و تولید و بازرگانی آشنایی کافی دارد، بخش خصوصی انتظار دارد در تصحیح و مقررات‌زدایی اقدامات مؤثری صورت پذیرد.

اقتصاد کلان

یادداشت شهلا عموری، برای پایگاه خبری اتاق ایران

طرح بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی، گام بلند امدادی به سمت نجات تولید

عموری، رئیس اتاق اهواز معتقد است: باید چتر حمایت‌ها و اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی فراگیرتر از گذشته بشود. دستورالعملی که ستاد اقتصاد مقاومتی برای حمایت واحدهای تولیدی صادر کرده به طرح امدادی شباهت دارد. باید بانک‌ها به‌دور از بروکراسی موجود، از واحدها در جهت تامین نقدینگی آنها، حمایت کنند.

اقتصاد کلان

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست با فعالان اقتصادی

سهم بخش‌خصوصی در نشاط‌آفرینی اقتصادی بیشتر از دولت است

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم در جمع نمایندگان بخش خصوصی حاضر شد و از آن‌ها درخواست کرد در صورت رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، به او کمک کنند. محمد شریعتمداری مهم‌ترین هدف حضور در این نشست را بیعت مجدد با مجموعه تشکل‌های بخش‌خصوصی دانست.

اتاق ایران

در نشست اتاق ایران با حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد مطرح شد

انتظارات بخش‌خصوصی از وزیر اقتصاد دولت دوازدهم

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، تعدادی از روسای اتاق‌های استانی و کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران انتظارت خود از وزارت اقتصاد را با مسعود کرباسیان، وزیر پیشنهادی این وزارتخانه در میان گذاشتند.

اتاق ایران

پایگاه خبری اتاق ایران بررسی کرد

وزرای پیشنهادی اقتصاد و صنعت چه برنامه‌هایی برای بخش‌خصوصی دارند؟

وزرای پیشنهادی اقتصاد و صنعت از سوی رئیس دولت دوازدهم امروز به‌صورت جداگانه میهمان پارلمان بخش خصوصی خواهند بود و در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان این بخش به تبادل‌نظر می‌پردازند. در این نشست نمایندگان بخش‌خصوصی مطالبات خود در حوزه‌های مرتبط با هر وزیر مطرح خواهند کرد اما این مطالبات تا چه اندازه در برنامه ارائه‌شده از وزرای پیشنهادی موردتوجه قرار گرفته است؟

اقتصاد کلان

عضو هیئت‌رئیسه اتاق ایران مطرح کرد

کار سخت دولت دوازدهم در گذر از اقتصاد نفتی به غیرنفتی

عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: اقتصاد کشور در حال گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی است و در چنین شرایطی فشار دریافت مالیات‌ها بیشتر می‌شود اما باید شرایط برای افرادی که کار می‌کنند هم فراهم شود تا بتوانند مالیات بدهند که اصلاح این روند نیازمند یک اقدام ویژه و جسورانه است و دولت دوازدهم در همین راستا کار سختی در پیش رو دارد.

اتاق کرمانشاه

مرتضی لطفی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت نباید به‌بهانه تورم موقتی، نرخ ارز را دستکاری کند

لطفی، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) می‌گوید: دولت باید به وعده‌هایی که به بخش خصوصی داده است عمل کند؛ مهمترین اولویت دولت تعیین و تکلیف نرخ ارز، توجه به بازار منطقه‌ای، فراهم کردن زمینه ورود سرمایه خارجی به کشور و حمایت از صادرات با مشوق‌های قانونی صادرات است.

اقتصاد کلان