رادیو مجازی اتاق ایران - 27 خرداد 1403

انتظارات فعالان اقتصادی از دولت

شافعی با انتقاد از حضور گروه‌های ذی نفوذ در تصمیمات اقتصادی

نورچشمی‌های اقتصادی، عرصه را بر فعالیت بخش خصوصی تنگ کرده‌اند

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: ارزیابی بخش خصوصی از توان دولت در ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل تورم مثبت است اما در مقوله سهم‌دهی به بخش خصوصی، عملکرد خوبی را شاهد نبودیم و یکی از مشکلاتی که از گذشته دامنگیر این بخش بوده، پرورش سوگلی‌ها و نورچشمی‌های اقتصادی بوده است.

اتاق ایران

علی‌اصغر جمعه‌ای در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت دوازدهم مسیر توسعه صنعتی را عارضه‌یابی کند

جمعه‌ای می‌گوید: مسیر توسعه در ایران از توسعه صنعتی می‌گذرد. دولت باید با عارضه‌یابی صنعت، استراتژی منسجمی را برایان تدوین کند. تزریق نقدینگی به‌تنهایی راه‌حل مشکل صنعت نیست. از طرفی نظام بانکی ایران در خدمت تولید و صنعت نیست. باید ساختارها را برای توسعه اصلاح کرد.

صنایع

مهدی پورقاضی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت برای صنعت سیاست‌گذاری کند، نه تزریق پول یا تعرفه‌گذاری

پورقاضی می‌گوید: تزریق نقدینگی به صنعت، راه‌حل نجات صنعت از مشکلات نیست؛ دولت باید مزیت اصلی این صنایع را مشخص کند و بعد بر اساس این مزیت‌ها از صنعت حمایت کند. دولت مهم‌ترین برنامه خود را سیاست‌گذاری برای صنعت قرار دهد نه تعرفه‌گذاری یا تزریق صرف نقدینگی.

صنایع

رئیس کنفدراسیون صادرات پیشنهاد داد:

اولویت‌های پنج‌گانه برای بهبود شرایط صادرات کشور

رئیس کنفدراسیون صادرات واقعی سازی نرخ ارز، منطقی شدن نرخ تسهیلات بانکی، ساماندهی وضعیت حمل‌ونقل، احیای ارتباطات بانکی با سایر کشورها و ارائه بسته‌های حمایتی را به عنوان 5 اولویتی مطرح کرد که باید در دستورکار دولت دوازدهم قرار بگیرد تا صادرات از شرایط نامطلوب خود خارج شود.

تشکل‌ها

یادداشت علیرضا مناقبی برای پایگاه خبری اتاق ایران

با دولت دوازدهم سرنوشت نرخ ارز به کجا می‌رسد؟

مناقبی، رئیس مجمع واردات ایران از مطالبه بخش خصوصی از دولت دوازهم می‌گوید؛ او معتقد است: بخش خصوصی خواهان این است که میزان اثرگذاری مؤلفه‌های سیاسی و غیراقتصادی بر نرخ ارز کاهش یابد، تا به این صورت بنگاه‌های اقتصادی بتوانند مبتنی برکنش و واکنش‌های اقتصادی، برنامه سرمایه‌گذاری‌های خود را نظام ببخشند.

واردات

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

اقتصاد را سیاسی نکنیم؛ اجازه دهید دولت دور از تنش برنامه اقتصادی‌اش را پیش ببرد

آل‌اسحاق، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران درباره برنامه اقتصادی دولت دوازدهم می‌گوید: توجه به معیشت مردم اولین اولویت دولت باشد؛ اما برای توجه به همین اولویت لازم است بستر جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود. تیم اقتصادی دولت هماهنگ و منسجم کار کنند. اقتصاد باید از تنش‌های سیاسی به‌دور باشد.

اقتصاد کلان

در نشست روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور مطرح شد

هماهنگی میان وزرای دولت دوازدهم، لازمه رفع مشکلات اقتصادی کشور

روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور نشست میان ماه خود را به میزبانی اتاق یاسوج برگزار کردند. در این نشست هیات رئیسه اتاق ایران و روسای اتاق های استانی خواستار تعریف نقشه راه منسجم در کابینه و حرکت تمامی دستگاه ها بر اساس آن شدند.

اتاق یاسوج

نایب‌رئیس اتاق ایران مطرح کرد

دیپلماسی اقتصادی را به نهادی خاص واگذار نکنیم

نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: بحث دیپلماسی اقتصادی فقط وظیفه سفارتخانه‌ها نیست ازاین رو نباید آن را به نهادی خاص واگذار کرد بلکه باید یک برنامه جامع و ترکیبی برای آن تهیه شود.

اقتصاد کلان

محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

رویکرد اقتصادی دولت دوازدهم، حمایت از کارآفرینی توسط بخش‌خصوصی است

نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و نهاد ریاست جمهوری ایران می‌گوید:دولت دوازدهم برای تعامل جدی با بخش خصوصی برنامه دارد؛ یکی از این برنامه‌ها حمایت از کارآفرینی توسط بخش خصوصی و رفع موانع موجود در محیط کسب‌وکار است. تنها راه رفع مشکلات را بازگشت به قانون، سیاست‌گذاری توسط دولت و کارآفرینی توسط بخش خصوصی می‌داند.

اقتصاد کلان

رئیس اتاق ایران در نشست مشترک روسای اتاق‌ها با استانداران و معاون اول رئیس‌جمهور پیشنهاد کرد

شورای همکاری منطقه‌ای تشکیل شود

نشست مشترک روسای اتاق‌های سراسر کشور و استانداران با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

اتاق ایران