رادیو مجازی اتاق ایران - 7 تیر 99

در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور عنوان شد

عزم اتاق‌های کشور برای افزایش اثربخشی شوراهای گفت‌وگو

رئیس اتاق ایران از تداوم برگزاری نشست روسای اتاق‌های کشور با استانداران خبر داد.

13 شهریور 1396
کد خبر : 10019
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست شورای روسای اتاق‌های استانی با حضور رئیس اتاق ایران با محوریت بررسی عملکرد شوراهای گفت‌وگوی استانی برگزار شد.

در ابتدای نشست، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به جلسه مرداد ماه شورای گفت‌وگو با حضور معاون اول رئیس‌جمهور گفت: مقرر شده است دوباره جلسه‌ای با حضور استانداران جدید در نیمه اول مهرماه در وزارت کشور برگزار شود که روسای اتاق‌های استانی‌ می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را برای طرح در جلسه اعلام کنند.

غلامحسین شافعی همچنین با تأکید بر اهمیت شورای گفت‌وگو در تعامل دولت و بخش‌خصوصی گفت: آقای نهاوندیان به‌عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و همچنین آقای کرباسیان به عنوان وزیر اقتصاد بر تشکیل جلسات شورای گفت‌وگو بسیار تأکید دارند و این موضوع در استان‌ها هم به طور جدی دنبال می‌شود.

شافعی افزود: از زمانی که وزارت کشور موضوع ارزیابی عملکرد شورای گفت‌وگو را در دستور کار خود قرار داده است، استانداران هم به طور جدی‌تری شورای گفت‌وگو را پیگیری می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن تأکید بر برگزاری جلسات منظم شورای گفت‌وگو، بر اهمیت کیفیت این جلسات هم تأکید کرد و گفت: موردی که در این زمینه باید در نظر گرفته شود حضور همه اعضا از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که در این زمینه تأکید می‌شود که جلسات استانی در روزهای شنبه یا پنجشنبه برگزار شود تا نماینده‌های مجلس در حوزه‌های خود حضور داشته باشند و بتوانند در شورا شرکت کنند.

در ادامه نایب رئیس اتاق ایران و قائم مقام دبیر شورای گفت‌و گو و کمیته ماده 12، ضمن اشاره به روی کارآمدن دولت دوازدهم و تأکیدات شخص رئیس جمهور بر اهمیت شورا به عنوان مجاری ارتباطی مهم دولت و بخش خصوصی، بر اهمیت نقش‌آفرینی این شورا در وصعیت اقتصادی کشور و بهبود محیط کسب و کار تأکید کرد.

حسین سلاح‌ورزی افزود: ایرادی که خیلی‌ها به شورای گفت‌وگو و ماده 12 وارد می‌کردند این بود که مصوبات شورا ضمانت اجرایی ندارد اما با پی‌گیری اتاق این موضوع حل شد. طبق تبصره ذیل ماده 12، دولت موظف شده است ظرف سی روز در مورد مصوبات کمیته ماده 12 و شورای گفت‌وگو تصمیم‌گیری کند و این مصوبات را برای تصویب به هیات دولت ببرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تدوین دستورالعمل ارزیابی و پایش عملکرد شوراهای استانی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و انجام نخستین پایش برای سه ماهه ابتدایی امسال خبر داد.

 

به گفته سلاح‌ورزی، تدوین این گزارش و ارائه آن به بهبود کیفیت شورای گفت‌وگو و افزایش اثرگذاری آن منجر می‌شود.

در ادامه مدیر تنظیم پیشنهاد‌ات شورای گفت‌وگو گزارشی از عملکرد این شورا ارائه کرد.

به گفته محسن عامری شورای گفت‌وگو از سال 89 با برنامه پنجم توسعه کار خود را شروع کرد؛ از سال 91 با قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار دائمی شد و در سال 95 با برنامه ششم توسعه تغییراتی کرد.

حضور معاونان وزیر درصورتی‌که خود وزیر نتواند شرکت کند، اضافه شدن وزیر کشور به شورای گفت‌وگوی ملی؛ اضافه شدن رئیس شورای عالی استان‌ها به شوراهای گفت‌وگوی استانی و همچنین حضور شهردار یکی از کلان‌شهرها به‌جای حضور شهردار تهران از تغییرات ساختاری شورای گفتگو است که به‌موجب برنامه ششم توسعه روی‌داده است.

طبق این گزارش شورای گفتگو از ابتدا تاکنون 69 جلسه برگزار کرده و دستاوردهای مهمی داشته است.

مرتفع شدن مشکل انبوه‌سازان در نحوه دریافت مالیات از ساخت و اولین فروش؛ اصلاح قوانین و مقررات مربوط به ممنوع‌الخروجی فعالان اقتصادی؛ ایجاد دسترسی مؤدیان مالیاتی به اطلاعات طرف معامله در معاملات فصلی و همچنین صدور بخشنامه استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان از مهم‌ترین مصوبات شورای گفت‌وگو هستند.

همچنین چاغروند، مدیر پژوهش‌های حرفه‌ای کسب‌وکار شورای گفت‌وگو مطالبی را در مورد آیین‌نامه ارزیابی و پایش عملکرد شوراهای استانی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نتایج این بررسی عنوان کرد.

به گفته چاغروند این بررسی بر اساس اطلاعات و گزارش‌هایی است که دبیرخانه‌های استانی شورای گفت‌وگو به دبیرخانه ملی ارسال کرده‌اند.

بررسی‌ها بر اساس سه معیار اصلی وضعیت تشکیل و کیفیت اداره جلسات شوراها، نحوه انجام وظایف شورای استانی و نحوه انجام وظایف دبیرخانه شورای استان انجام‌شده است و استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی و اصفهان به ترتیب بیشترین امتیازها را داشته‌اند.

مدیر پژوهش‌های حرفه‌ای کسب‌وکار شورای گفت‌وگو در مورد شوراهای گفت‌وگوی استانی گفت: بعضاً دیده می‌شود که دبیرخانه شورای گفت‌وگو گزارش مدونی را به جلسه شورا نمی‌برد. به گفته چاغروند دبیرخانه‌های شورای گفت‌وگوی استانی برای اثربخشی بیشتر شورا باید گزارش مدون و با جزییات کاملی را که شامل توصیف مشکل و وضعیت به همراه پیشنهاد برای هر جلسه آماده کند تا جلسات شورای گفتگو سریع‌تر پیش بروند و نتیجه‌بخش باشند.

وی همچنین بر لزوم تفکیک ستاد تسهیل و شورای گفت‌وگو در استان‌ها تأکید کرد و گفت: در بعضی استان‌ها جلسات این دو نهاد تفکیک نشده است که این مورد هم باید حل شود.

در ادامه چند تن از روسای اتاق‌های استانی ضمن اشاره به اهمیت شورای گفت‌وگو، بر افزایش اثربخشی آن و جدیت در برگزاری جلسات تأکید کردند.

صمد حسن‌زاده، رئیس اتاق تبریز با تأکید بر لزوم تدوین استراتژی اقتصادی برای کشور، بر نقش شورای گفت‌وگو در این زمینه تأکید کرد و گفت: شورای گفت‌وگو باید تدوین استراتژی اقتصادی را در دستور کار قرار بدهد.

حسن‌زاده همچنین بابیان اینکه گاهی دستگاه‌های اجرایی قانون را رعایت نمی‌کنند، گفت: بخش‌خصوصی می‌تواند از طریق شورای گفت‌وگو تشکیل نهاد نظارتی را پیشنهاد داده و پیگیری کند.

مسعود خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز در این نشست با اشاره به سخنان حسن‌زاده در مورد نهاد نظارتی گفت: به‌اندازه کافی نهاد نظارتی و دستگاه اجرایی در کشور داریم و بخش‌خصوصی باید مطالبه‌گری خود را افزایش دهد؛ بخش‌خصوصی باید عدم اجرای قانون توسط دستگاه اجرایی را پیگیری کند.

به گفته نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق‌ها باهدف همین مطالبه‌گری و دفاع از منافع بخش‌خصوصی تشکیل‌شده‌است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه