رادیو مجازی اتاق ایران- 5 اسفند 98

مرکز آمار ایران اعلام کرد

نرخ بیکاری تابستان به ۱۱.۷ درصد کاهش یافت

نرخ بیکاری فصل تابستان سال جاری، معادل ۱۱.۷ درصد اعلام شده که نسبت به بهار امسال ۰.۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش یافته است؛ در فصل گذشته در حالی نرخ بیکاری کاهش یافته که همزمان نرخ مشارکت اقتصادی افزایشی بوده است.

13 مهر 1396
کد خبر : 10431
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ۱۳۹۶ را منتشر کرد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۵)، ۱.۰ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶) ۰.۹ درصد کاهش داشته است.

در تابستان ۱۳۹۶، بالغ بر 41 درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۵)، حدود ۰.۶ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶)، ۰.۴ درصد افزایش داشته است.

در این میان، نرخ بیکاری جوانان ۲۹ - ۱۵ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۴.۴ درصد از جمعیت فعال ۲۹- ۱۵ ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است.

بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان ۲۹-۱۵ ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۲.۳ درصد و نسبت به فصل قبل ۲.۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۶، ۹.۲ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰.۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

همچنین بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با ۴۹.۵ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش­های صنعت با ۳۱.۴ و کشاورزی با ۱۹.۱ درصد قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، در برنامه ششم توسعه، دولت ملزم شده است نرخ بیکاری را تا چشم‌انداز 1400 به 8.6درصد کاهش دهد؛ در مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری برای سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به‌گونه‌ای هدف‌گذاری شده است که با احتساب نرخ بیکاری تخمینی 12.6درصدی برای سال پایه (سال‌۹۵)، این نرخ در سال1400 تک‌رقمی شده و به 8.6درصد برسد.

 

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه