رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اسفند 97

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

۳۶۰ هزار خانه اولی در صف دریافت وام مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: حدود ۳۶۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم حساب باز کرده‌اند؛ اما تهسیلات این صندوق فقط ۵۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد که این عدد باید به ۷۰ درصد برسد.

25 بهمن 1396
کد خبر : 12237
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: حدود ۳۶۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم حساب باز کرده‌اند؛ اما تهسیلات این صندوق فقط ۵۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد که این عدد باید به ۷۰ درصد برسد.

حامد مظاهریان، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حدود ۳۶۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم حساب باز کرده‌اند، گفت: در حال حاضر تسهیلات این صندوق ۵۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد که این عدد باید به ۷۰ درصد برسد.

حامد مظاهریان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مصارف و منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم روشن است و دولت نیز سیاست تقویت این صندوق را دنبال می‌کند. در حال حاضر حدود ۳۶۰ هزار نفر در این صندوق حساب باز کرده‌اند و امیدوارم روزی برسد که این رقم ۵۰ درصد افزایش یافته است. این نوع نظام پس‌انداز، سالم‌ترین فرآیند برای خانه‌دار شدن یک خانوار است.

وی درباره نگرانی از افزایش حجم خروجی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، گفت: ازآنجاکه مردم به‌تدریج در اینجا سپرده‌گذاری می‌کنند، بانک نیز به‌تدریج تسهیلات را پرداخت می‌کند؛ بنابراین شوک به بازار وارد نمی‌کند. وام‌دهی این صندوق مبتنی بر سرمایه مردم است، نه بودجه دولت؛ لذا با نوسانات قیمت نفت نیز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: صندوق پس‌انداز مسکن یکم، کمترین نرخ بهره را دارد. در حال حاضر نرخ سود این تسهیلات ۹.۵ درصد و در بافت فرسوده ۸ درصد است. رئیس‌جمهور هم قول داده‌اند این نرخ در بافت فرسوده ۲ درصد دیگر کاهش پیدا کند. بیشترین رقم و طولانی‌ترین مدت بازپرداخت را دارد که ۱۲ سال است. لذا این بهترین راه برای خانوار ایرانی است که بتواند با سپرده‌گذاری یک‌ساله دو برابر سپرده را وام بگیرد.

وی بر ضرورت افزایش تقاضا در صندوق پس‌انداز مسکن یکم تأکید و تصریح کرد: اگر در حال حاضر این صندوق ۵۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد باید به ۷۰ درصد برسد.

مظاهریان درباره احتمال تغییر فرآیند برنامه‌ریزی تسهیلات حوزه مسکن اظهار کرد: وزارتخانه به‌عنوان نماینده مردم مدام این خواسته را دارد که شرایط پرداخت تسهیلات به نفع خریداران تغییر کند. اولین اقدام، تأسیس صندوق بود، سپس به‌تدریج نرخ سود آن از ۱۴ درصد به ۹.۵ درصد کاهش یافت و در بافت فرسوده به ۶ درصد کاهش خواهد یافت. بعدازاین باید بر اساس نیازهای خانوارها برنامه‌ریزی کنیم تا این صندوق بتواند میزان وام‌دهی را به شکلی تغییر دهد که تقاضای متقاضیان را برآورده کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پیش‌بینی از آینده بازار مسکن گفت: پیش‌بینی ما برای سال آینده این است که قیمت مسکن نهایتاً ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه