رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 99

مطالبه مالیات بر سود اتفاقی از خریداران سکه و ارز

وزیر اقتصاد و دارایی می‌گوید: سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه و ارز را شناسایی کرده و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات برسود اتفاقی هستند.

25 تیر 1397
کد خبر : 14370
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
وزیر اقتصاد و دارایی می‌گوید: سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه و ارز را شناسایی کرده و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات برسود اتفاقی هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم. عکس: مهر

وزیر اقتصاد و دارایی در جمع مدیران کل و روسای ادارات کل مالیاتی استان‌ها از مطالبه مالیات بر سود اتفاقی برای خریداران عمده سکه و ارز توسط سازمان امور مالیاتی خبر داد.

 مسعود کرباسیان طی یادداشتی در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: امروز برای پیگیری امور مربوط به اتفاقات اخیر و در راستای عمل به دستور رئیس‌جمهور به سازمان امور مالیاتی رفتم و در جمع تمامی مدیران سازمان از آنها خواستم که با جدیت وارد عمل شوند؛ چراکه در راه مبارزه با رانت و فساد و  برای حفظ ثبات اقتصادی و حراست از منابع کشور هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری هم در دیدار امروز با هیات دولت بار دیگر بر اصل مبارزه با فساد و برخورد با متخلفان تأکید کردند، گفت: عمل به این موضوع اساس اقدامات وزارت اقتصاد است.

وزیر اقتصاد همچنین در این یادداشت اینستاگرامی تأکید کرد: بر این اساس اقدامات اجرایی زیر در این حوزه صورت خواهد گرفت:

اول اینکه سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه را شناسایی کرده و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات بر«سود اتفاقی» هستند.

وی افزود: 100 نفر اول این لیست که بیشترین خرید را انجام داده‌اند، به‌صورت اولویت‌دار مورد بررسی و مطالبه مالیات قرار می‌گیرند.

دوم/اینکه همین روند در مورد بازار ارز هم صورت می‌گیرد. هر مجموعه‌ای یا فردی که از طریق خریدوفروش ارز سود اتفاقی به دست آورده، مشمول این مالیات می‌شود و دایره بررسی‌ها و مطالبه گری ما شامل تمام بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود.

کرباسیان تصریح کرد: خوشبختانه سازمان امور مالیاتی این گروه را نیز شناسایی کرده و طی روزهای جاری آنها مکلف به پرداخت مطالبات دولت می‌شوند.

وزیر اقتصاد افزود: همچنین مؤسسات و آژانس‌های مسافرتی هم به‌دقت رصد می‌شوند و با برخی از آنها که از موضوع پرداخت ارز مسافری برای سفر به کشورهای بدون نیاز به روادید سوءاستفاده کرده‌اند، برخورد خواهد شد و همچنین شامل دریافت مالیات می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی هم از وضعیت ارز مسافری سوءاستفاده کرده‌اند و با برخی اقداماتشان سودهایی به دست آورده‌اند که این گروه نیز باید مالیات سود اتفاقی را پرداخت کنند.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه "مردم مطمئن باشند کوتاه نخواهیم آمد و ریال به ریال حق آنها را مطالبه می‌کنیم"، گفت: قرار نیست تولیدکنندگان با زحمت و عبور از موانع کار کنند، مالیات بدهند و گروه دیگری زیر سایه اقتصاد زیرزمینی از پرداخت حقوق دولت و ملت خودداری کنند.

کرباسیان با بیان اینکه، حرکت وزارت اقتصاد در این میدان بر اساس قانون و برمبنای گسترش شفافیت است،  اظهار داشت: به همکاران سازمان امور مالیاتی تأکید کردم وزارت امور اقتصادی و دارایی حامی بخش خصوصی متعهد است؛ بنابراین اساس رفتار با این گروه باید برمبنای صداقت باشد کما اینکه سال گذشته یک‌میلیون و 300 هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی آنها به‌صورت خود اظهاری پذیرفته شد.

وی یادآور شد: رویکرد ما برای مبارزه با فساد، گسترش سیستم الکترونیکی است و خوشبختانه امسال هم تا اینجای کار 99 درصد اظهارنامه‌های مالیاتی به‌صورت الکترونیکی اظهار شده است.

کرباسیان در پایان این یادداشت بار دیگر تأکید کرد: وزارت اقتصاد در مسیر مبارزه با فساد، گسترش شفافیت و بهبود فضای کسب‌وکار از پای نمی‌نشیند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه