رادیو مجازی اتاق ایران - 31 فروردین 98

ایران از شرکت ATR شکایت می‌کند

شریک ایتالیایی شرکت دوملیتی ATR اخیراً اعلام کرد هواپیماهای باقی‌مانده از قرارداد ایران را به مشتریان جدید می‌فروشد اما رئیس کمیسیون عمران مجلس می‌گوید ایران به دنبال شکایت از این شرکت است

23 شهریور 1397
کد خبر : 15342
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس کمیسیون عمران مجلس در واکنش به اقدام شرکت فرانسوی- ایتالیایی ATR مبنی بر عدم تحویل هواپیما به ایران به دلیل اجرای تحریم‌ها، گفت: بر اساس قرارداد قرار بود که شرکت ای تی آر، 20 فروند هواپیمای سبک و متوسط را به ایران تحویل دهد، حال طبق گفته مسئولان این شرکت ، طی مدت طی یک سال اخیر، حدود 12 فروند هواپیما به ایران داده شد.

محمدرضا رضایی کوچی، نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حال با اجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، شرکت ای تی آر اعلام کرده که نمی‌تواند به تعهدات خود به‌صورت کامل عمل کند، این یعنی آن‌که 8 فروند از هواپیماهای مذکور به ایران تحویل داده نمی‌شود.

وی با انتقاد از رویکرد شرکت ای تی آر در عدم تحویل هواپیما و اجرای نشدن تعهداتش، تصریح کرد: شرکت در هر شرایطی ملزم به اجرای قراردادش است و آن نمی‌توانند به خاطر برخی مسائل، از اجرای تعهداتشان کنار بکشند، زیرا شرکت ای تی آر، با توجه به اقدامات آمریکا باید پیش‌بینی این مسئله را می‌کرد.

رضایی کوچی ادامه داد: به‌طور حتم شرکت فرانسوی – ایتالیایی‌ای.تی.آر، نباید زیر فشار سیاسی آمریکایی‌ها تسلیم شوند، حال رویکرد کنونی آن‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ اراده‌ای از خود برای تحقق تعهداتشان ندارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: از طرف دیگر ما باید قرارداد خود را به‌گونه‌ای با ای.تی.آر منعقد می‌کردیم که شرکت مذکور نتواند از عمل به تعهداتش فرار کند.

وی با اعلام اینکه ایران قطعاً از شرکت ای.تی.آر به مجامع بین‌المللی شکایت خواهد کرد، افزود: این شرکت یا باید به تعهدات باقی‌مانده خود عمل کرده یا اینکه باید به کشور خسارت پرداخت کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نشست آتی این کمیسیون خبر داد و گفت: رویکرد و اقدامات جدید شرکت ای.تی.آر با حضور مسئولان مربوطه موردبررسی قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که مدیرعامل هما مبلغ کل قرارداد را بیش از ۴۰۰ میلیون دلار عنوان کرده بود.

شرکت هواپیماسازی‌ای تی آر در سال ۱۹۸۱ با مشارکت دو کشور ایتالیا و فرانسه تأسیس شد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه