رادیو مجازی اتاق ایران - 31 فروردین 98

کیوان کاشفی در نشست با معاون سازمان ملی استاندارد مطرح کرد

عراق می‌تواند در آینده کانالی برای واردات کالا به ایران باشد

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه می‌گوید: بسته حمایتی تسهیل فضای کسب و کار و حمایت از واردات مواد اولیه و تجهیزات که از سوی سازمان ملی استاندارد ابلاغ شد، بسیار کارا و اثر بخش است.

25 شهریور 1397
کد خبر : 15358
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با معاون سازمان ملی استاندارد ایران با هدف بررسی مشکلات استاندارد و فضای کسب و کار در کرمانشاه برگزار شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه در این نشست گفت: بسته حمایتی تسهیل فضای کسب و کار و حمایت از واردات مواد اولیه و تجهیزات که از سوی سازمان ملی استاندارد ابلاغ شد، بسیار کارا و اثر بخش است. در این بسته هم تسهیل‌گری شرایط و تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها دیده شده و هم برای تجار شناخته شده و خوشنام شرایط آسان‌تری در نظر گرفته شده است.

کیوان کاشفی خواستار در نظر گرفتن امکانات استانداردی بیشتر در مرزهای خسروی و سومار شد و افزود: در سال‌های قبل عمده صادرات استان از مرز پرویزخان بود و اکنون این صادرات به سمت مرزهای خسروی و خصوصا سومار سوق پیدا کرده است. نیازمند امکانات بیشتری برای بررسی استانداردها در این دو مرز هستیم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران عنوان کرد: در آن طرف مرز خسروی ساختمانی برای بررسی استانداردها ساخته شده که این ساختمان نیازمند تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش‌های استاندارد است.

کاشفی همچنین بر لزوم توجه ویژه به واردات کالا از عراق تاکید کرد و ادامه داد: با افزایش واردات از عراق هم توازن تجاری بین دو کشور ایجاد می‌شود و هم در سال‌های آینده عراق می‌تواند کانالی برای واردات کالا به ایران از سایر کشورها باشد.

باید بین استاندارد، تولید و تجارت تعادل ایجاد کنیم

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد در این نشست گفت: هدف اصلی سازمان ملی استاندارد ایجاد تعادل بین استاندارد، تجارت و تولید است. استاندارد به عنوان زبان فنی تجارت بوده و در کنار حفظ ایمنی و سلامت مردم، به دنبال حمایت از تولید و تجارت هم هست.

مسلم بیات با اشاره به بسته حمایتی استاندارد که اخیرا توسط شورای عالی استاندارد تدوین شده، اظهار کرد: کرمانشاه از جمله نخستین استان‌هایی است که بنا داریم بسته حمایتی استاندارد را در آن اجرا کنیم. هدف اصلی این بسته حمایتی، تسهیل تجارت و همچنین حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.

به گفته این مسئول توجه به کیفیت کالاهای وارد شده توسط کولبران در عین تسهیل شرایط برای آنها از دیگر بخش‌های این بسته حمایتی است. همچنین تلاش شده در قالب این بسته اختیارات بیشتری خصوصا در حوزه ثبت صادرات و واردات کالاها به خود استان‌ها واگذار شود.

وی با اشاره به اینکه گمرک نباید محلی برای بررسی استاندارد و کیفیت کالاها باشد و صرفا محلی برای ترخیص کالاها است، خاطرنشان کرد: اخذ استاندارد کالاهای صادراتی باید قبل از رفتن کالا به گمرک انجام شود اما متاسفانه تجار ما هنوز مانند 90 سال قبل عمل می‌کنند و بسیاری از این موارد را تا زمانی که کالا به گمرک می‌رود به تاخیر می‌اندازند.

محمودرضا نیازی مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه نیز در این نشست گفت: حدود دو میلیارد دلار کالا از مرزهای کرمانشاه طی سال جاری صادرات داشته ایم که بیش از 50 درصد این کالاها مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند.

نیازی افزود: به لحاظ کنترل خوبی که روی کیفیت و استاندارد کالاها صورت می‌گیرد طی سال‌های اخیر موردی از بازگشت کالاهای صادراتی به عراق به دلیل مشکل کیفیت نداشتیم. تلاش ما این است نگذاریم با ورود کالاهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد، بازار ایران در عراق تحت تاثیر قرار گیرد.

نیازی سپس به تشکیل کارگروه استانی تعیین ماهیت فرآورده‌های نفتی در استان هم اشاره کرد که سال گذشته بیش از 100 پرونده و امسال نیز 57 مورد را بررسی کرده است.

در ادامه خلیل حیدری، مدیرکل گمرکات کرمانشاه اظهار داشت: در پنج ماه ابتدایی سال جاری بیش از 2 میلیون و 316 هزار و 101 تن کالا از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شده است. این حجم از صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال 96 بیش از 38 درصد رشد نشان می دهد.

حیدری تصریح کرد: بیش از 541 میلیون و 969 هزار دلار با وزن یک ‌میلیون و 332 هزار تن از کالاهای فوق در گمرکات کرمانشاه، پرویزخان، خسروی و پاوه صادر شده است. همچنین سایر گمرکات کشور از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور در این مدت 625 میلیون و 753 هزار و 985 دلار کالا با وزن 984 هزار و 70 تن صادر کرده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه