رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 99

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران

در دوره تحریم، می‌توان از ظرفیت واردات از عراق استفاده کرد

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه می‌گوید کشورهای موفق دنیا هر دو سویه تجارت یعنی واردات و صادرات را با هم می‌بینند. ما نیز باید با برقراری واردات از کشور عراق، تراز تجاری بین دو کشور را متعادل کنیم.

01 مهر 1397
کد خبر : 15445
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه از عراق به عنوان یکی از شرکای تجاری اصلی ایران طی سال‌های اخیر یاد کرد و گفت: ضروری است همزمان با افزایش صادرات به عراق به فکر واردات از این کشور هم باشیم. 

کیوان کاشفی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» با اشاره به پیامدهای صادرات یکطرفه ایران به عراق افزود: وقتی این وابستگی یکسویه باشد ناچاریم بسیاری از شرایط عراق را بپذیریم. نمونه این امر در مقاومت چندساله طرف عراقی برای حمل یکسره کالا از طرف ایران و نمونه دیگر افزایش قابل توجه تعرفه‌های واردات کشور عراق بود که چون ما به صورت متقابل واردات کالا از این کشور نداشتیم، امکان چانه‌زنی در این بخش هم وجود نداشت.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران افزود: کشورهای موفق دنیا هر دو سوی تجارت یعنی واردات و صادرات را با هم می‌بینند. ما هم باید تلاش کنیم با برقراری واردات از کشور عراق، تراز تجاری بین دو کشور را متعادل کنیم.

وی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: هنوز ابعاد تحمیلی این تحریم‌ها مشخص نیست اما باید توجه داشته باشیم که در شرایط تحریم‌  می‌توانیم از عراق به عنوان پایگاهی برای واردات به کشور استفاده کنیم.

به گفته کاشفی اکنون بسیاری از شرکت‌های ایرانی در عراق دفتر و مرکز دارند و می‌توان از ظرفیت آنها و کشور عراق برای زمان تحریم‌ها و واردات انواع کالا استفاده کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: می‌توانیم در زمان تحریم‌ها بسیاری از ماشین‌آلات، مواد اولیه مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی را از طریق عراق وارد کشور کنیم. ضمن اینکه اخیرا نیز ظرفیت‌های خوبی در حوزه واردات از عراق شکل گرفته است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه