رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 99

کمیسیون گردشگری اتاق ایران طی گزارشی بررسی کرد

دیپلماسی گردشگری و نقش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران طی گزارشی به تشریح ظرفیت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و گردشگری اتاق ایران در حوزه دیپلماسی گردشگری پرداخته است.

13 آبان 1397
کد خبر : 16112
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران در گزارشی با عنوان « ظرفیت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و دیپلماسی گردشگری» با تاکید بر اهمیت دیپلماسی، نوشته است: دیپلماسی گردشگری امروزه دیگر یک واژه یا مفهوم نیست. بلکه در قامت یک‌رشته پویای مدیریتی، ساخته‌ و پرداخته شده است. صنعت گردشگری در دوران تحریم‌ها، تنها صنعتی است که می‌توان به رشدش امیدوار بود.

در این گزارش ضمن بررسی نقش اتاق ایران در تحقق دیپلماسی گردشگری، به ارائه دو نمونه موفق از پیاده‌سازی این نوع گردشگری در مناسبات سیاسی پرداخته است و در آخر، راهکارهای کاربردی و اجرایی  جهت تحقق دیپلماسی گردشگری در کشور پیشنهاد داده‌شده است.

کمیسیون گردشگری اتاق ایران  در بخش اول این گزارش علاوه بر تعریف مفهوم « دیپلماسی اقتصادی» به تشریح مهم‌ترین چالش‌های پیاده‌سازی این نوع دیپلماسی در کشور پرداخته است.

بر همین اساس، اختلافات موجود در سطوح مختلف سیاسی پیرامون نقش و جایگاه اقتصاد در اداره کشور، تفسیر نادرست از مسئله سیاست  و نادیده گرفتن تأثیر رفتارها و تصمیم‌های سیاسی بر شرایط اقتصادی، اتکا به درامدهای نفتی، نگاه دولتی به اقتصاد و اقتصاد دولت‌محور و ... از مهم‎ترین چالش‌های تحقق مفهوم دیپلماسی اقتصادی در کشور است.

دیپلماسی گردشگری

یکی از الزامات توسعه گردشگری در پیش گرفتن سیاست‌های خارجی مناسب با دیگر کشورهاست که این امر در حوزه دیپلماسی بین‌المللی و دیپلماسی گردشگری قرار می‌گیرد.

کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران تاکید می‌کند تدوین دیپلماسی گردشگری و توسعه آن می‌تواند در توسعه صنعت گردشگری نقش حائز اهمیتی داشته باشد. چراکه با فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب و ایجاد شرایط مطلوب در ابعاد مختلف مستقیماً بر اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع تأثیر دارد.

نقش کمیسیون گردشگری اتاق ایران در پیشبرد و توسعه گردشگری

وظایف کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران در تحقق دیپلماسی گردشگری و توسعه این صنعت، بخش دیگر گزارش منتشرشده است که به‌تفصیل در نمودار زیر آورده شده است.

این کمیسیون با بررسی تجربه دو کشور چین و نپال در تحقق مفهوم دیپلماسی در صنعت گردشگری، به ارائه راهکارها و پیشنهادات کاربردی پرداخته است که مشارکت فعالانه بخش خصوصی و بهره‌گیری از نظرات این بخش، به‌عنوان مهم‌ترین راهکار عملیاتی توسعه گردشگری عنوان‌شده است.

علاقه‌مندان برای دریافت کامل این گزارش می‌توانند از اینجا دانلود کنند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه