رادیو مجازی اتاق ایران - 4 خرداد 98

افتتاح حساب ویژه ایران در یک بانک عراقی

نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران از گشایش یک حسابی ویژه برای ایران در یک بانک دولتی عراق خبر داد که برای معاملات تجاری بدون دلار استفاده خواهد شد.

14 آبان 1397
کد خبر : 16149
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران از گشایش حسابی ویژه در یک بانک دولتی عراق برای ایران خبر داد و افزود: شرط آمریکا برای مستثنا شدن عراق از تحریم‌های جدید، معامله بدون دلار است.

مهدی علیپور درباره تعیین یک بانک در عراق برای واریز وجه صادرات ایران به آن کشور گفت: هنوز جزییات این موضوع به‌طور رسمی اعلام نشده اما قطعاً در یک بانک دولتی حسابی برای واریز وجه صادراتی ایران به دینار و یورو افتتاح خواهد شد.

او با اشاره به مشکلات دولت عراق در تأمین برق موردنیاز این کشور در سال گذشته و اعتراضات مردمی گفت: عبدالکریم موسوی مدیرکل گاز عراق تأکید کرد که این کشور به تبادل بیش از هزار مگاوات برق با ایران نیاز دارد.

دولت دونالد ترامپ، ۸ کشور را از تحریم‌های نفتی خود که از روز ۱۳ آبان آغاز شده مستثنا کرد که یکی از این کشورها، عراق است. عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با یادآوری افزایش میزان صادرات ایران به عراق از ۲۱ مارس تا ۲۳ اکتبر  سال جاری ادامه داد: هیات وزرای ناظر بر انرژی عراق برای مستثنا شدن از تحریم‌های آمریکا فشار زیادی به این کشور آورد و شرط این موضوع نیز معامله بدون دلار بود و به همین دلیل ارتباطات مالی ایران عراق به سمت استفاده از ریال و دینار و همچنین یورو رفته است.

علیپور گفت: هنوز نام بانک دولتی عراق که قرار است حساب ویژه واریز مبلغ صادرات ایران به دینار یا یورو در آن واریز شود، اعلام نشده است.

او ادامه داد: وزارت دارایی عراق و کمیته وزارت خارجه این کشور تأکید دارند طلب‌های ایران از دولت عراق نیز به دینار به آن حساب واریز شود.

نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران در پاسخ به این سؤال که امکان واردات با استفاده از آن حساب نیز وجود دارد یا نه، گفت: به‌طور حتم امکان تأمین مبلغ واردات از این حساب نیز وجود دارد بااین‌حال بیشتر محصولات ایرانی به عراق صادر می‌شوند. علیپور ادامه داد: شرط مستثنا شدن عراق از تحریم‌های آمریکا تبادل غیر دلاری بوده و می‌توان از دینار و یورو استفاده کرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه