رادیو مجازی اتاق ایران - 16 فروردین 99

دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی ابلاغ شد

فروش ارز حاصل از صادرات تا سقف یک‌میلیون یورو در شبکه صرافی مجاز شد

بانک مرکزی اعلام کرد برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک‌میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه سنا به‌صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

10 آذر 1397
کد خبر : 16531
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
بانک مرکزی اعلام کرد برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک‌میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه سنا به‌صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

عکس: تسنیم، محمدعلی اسدی.

بانک مرکزی به‌منظور تسهیل بازگشت ارز از حاصل صادرات به چرخه اقتصاد کشور، «دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز» را به تمام شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک «دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز» را طی نامه شماره 97.314836 مورخ 8 آذرماه 1397، پیرو «دستورالعمل نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور» و در راستای اجرای بند (1) مصوبه شماره 97405 مورخ 23‌ مهرماه 1397 «شورای عالی هماهنگی اقتصادی، را به تمام شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

به‌موجب این دستورالعمل، صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک‌میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)" به‌صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

بر این اساس،‌ نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز معتبر متناسب با شرایط بازار به نرخ بازار و همچنین کارمزد فروش متناسب با شرایط بازار و برای اسکناس دلار حداکثر 1000 ریال و برای حواله‌های ارزی حداکثر یک درصد خواهد بود.

لازم به ذکر است صرافی‌های مجاز معتبر موظف‌اند ارزهای خریداری شده که در بالا به آن اشاره شد، را به یکی از روش‌های زیر به فروش رسانند:

الف) فروش ارز بابت مصارف ارزی خدماتی به شرح جدول مندرج در نامه عمومی 97.167547 مورخ 16‌ مردادماه 1397 بابت مصارف 23گانه و همچنین تا سقف 2.000 یورو و مطابق با نامه عمومی شماره 97.239055 مورخ 11 مهرماه 1397

ب) فروش ارز بابت واردات کالا و خدمات بر اساس ثبت سفارش کالا یا خدمت تأییدشده توسط بانک‌های عامل به‌صورت اسکناس یا حواله‌های ارزی در چارچوب قوانین و مقررات ارزی با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)»

گفتنی است خریدوفروش ارز بین صرافی‌های مجاز معتبر به‌صورت اسکناس یا حواله با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» امکان‌پذیر است. همچنین خریدوفروش حواله‌های ارزی توسط آن صرافی برمبنای نرخ بازار (به‌جز درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالا و خدمات) با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» مقدور است.

بانک مرکزی در ابلاغیه خود تأکید کرده است تمام هزینه‌های نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی بر عهده مشتری است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه